UKRAYNADA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

  

Dikkat ! Yurtdışında Türkçe Eğitim veren Kurumlardan alınan diplomalara Denklik YOK !

Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası anlaşmalarla öğrenim dilinin Türkçe olduğu belirlenen programlar veya Yükseköğretim Kurulunca tanınan yurtdışındaki Türkçe yükseköğretim programları dışında( Kıbrıs Üniversiteleri Kırgızistan Manas Üniv.vb. ) , Yurtdışında yükseköğretim kurumlarının açtığı ve öğrenim dili Türkçe olan programlardan alınan diplomalar için yapılan denklik başvuruları reddedilir.

 

Kaynak :  Yök Resmi Web sitesi : Yök Resmi Web Sitesi Duyurular sayfası ndan detaylı bilgi alabilirsiniz

 

 

 Ukrayna Üniversiteleri Listesi ve Katalog Buradan cihazınıza indirebilirsiniz 

 

Ukrayna'da Üniversite Eğitimi

Ukrayna üniversiteleri nde eğitim almak son yıllarda birçok uluslararası öğrencinin tercihidir. Ukrayna, eğitim sisteminin kalitesi gözönününe alındığında dünya genelinde yüksek performansa sahip ülkelerin başında gelmektedir. Ukrayna üniversitelerinin birçoğu mavi diploma vermektedir ve  alacağınız diploma Dünyanın her yerinde geçerli olacaktır.
Ukrayna üniversiteleri iletişim, bilişim teknolojileri , mühendislik, sağlık ve doğa bilimleri, işletme ve MBA gibi alanlarda araştırmaları , bilimsel makaleleri ve eğitim kaliteleri açısından ayrıca  buna  karşılık eğitim maliyetlerinin  oldukça  düşük olmasından dolayı  yabancı öğrenciler  tarafından tercih edilmektedir

 

Ukrayna'da Üniversite Eğitim Sistemi ve Süresi


Ukrayna Üniversiteleri nde  meslek yüksek okulları  bulunmamaktadır. Eğitim süresi en düşük bölümler  4 senelik lisans bölümleridir.  Ukrayna'da üniversite eğitimi bir çok bölüm için 4 yıllıktır. Sağlık bilimleri, Tıp , Diş hekimliği Eczacılık vb gibi bazı teknik alanlarda eğitim süreleri 5 ve 6 yıla kadar uzamaktadır. Eğitim ücretleri genel olarak seçilen bölüme , eğitim diline ve  üniversiteye  göre değişiklik göstermekte olup  1400 - 4500 dolar  arasında  değişmektedir. 

 

Ukrayna Üniversiteleri

Ukrayna Doğu Avrupa'nın en önemli üniversitelerine ev sahipliği yapmaktadır.Ukrayna üniversiteleri nin  Akademik kadroları Sovyetler birliğine kadar uzanmaktadır.başarıları, buluşları ve potansiyelleri ile dünyaca ün yapmış olan Ukrayna Harkov Teknik Üniversitesi -  Harkov Ulusal Havacılık ve Uzay Üniversitesi ve Kharkov Karazin Devlet Üniversitesi  , Kiev Taras Shevchenko ve Kiev Politeknik Üniversitesi gibi üniversiteler günümüzde dünyanın her yerinden binlerce öğrenciyi Ukraynada üniversite eğitimi almaya çekiyor. 

 

Ukraynada Üniversite Ücretleri

Ukrayna’da Üniversite ücretleri Üniversite - Şehir ve Bölümlere göre farklılıklar göstermektedir. , Ukrayna’da Eğitim Alınan üniversitelerin fiyatları , Eğitim Alınan Bölümlerin senelik harçları değişkendir. Ukraynada üniversite okumak son derece ekonomik olup eğitim harçları bölümlere göre Senelik 1500$ - 3500$ arasında değişmektedir.

 

Ukrayna'da Eğitim Süresince Konaklama

Ukraynada Eğitim gören öğrenciler için konaklama seçenekleri oldukça zengindir. Öğrenciler bütçe ve beklentilerine göre en uygun seçimi yapabilirler. Konaklama seçimi en az Üniversite eğitimi kadar önemli olup öğrencinin başarısını direk etkilemektedir. Devlet öğrenci yurdu , Özel Öğrenci yurdu ve paylaşımlı daireler olmak üzere bir çok alternatif bulunmaktadır. Ukraynaya giden Öğrencilere özellikle ilk aylarda öğrenecekleri dilin kültürünü yakından tanımaları ve arkadaş edinmeleri , çevreyi tanıyabilmeleri için Öğrenci yurdu konaklaması tavsiye edilmektedir.

Ukrayna Eğitim paketlerine Ukrayna Üniversiteleri standart devlet yurtları konaklaması dahildir. Standart Ukrayna yurtlarının konforlu olduğu söylenemez.

Daha iyi şartlarda özel öğrenci yurdunda öğrenciler ilave ücret ödeyerek daha iyi şartlarda konaklayabilirler . Özel Yurt odalarında Yatak-dolap -çalışma masası standarttır . 2 Odanın ortak kullanımına açık Wc ve Banyo bulunmakta olup, bazı özel yurtlarda wc banyo odanın içerisindedir.

 

Türkiye Resmi Temsilciliğini Yaptığımız Ukrayna Üniversiteleri 

Batı Akdeniz Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak Kiev Üniversiteleri , Harkov Üniversiteleri ve Odessa Üniversiteleri temsilciliklerini yapmaktayız.

 

  

Harkov Üniversiteleri

Ukrayna’ya Kievden önce 15 sene başkentlik yapmış olan Harkov şehrinde birçok üniversite bulunmaktadır.  Harkov Şehri Ukrayna’nın kültür başkenti olarak kabul edilmektedir. Harkov Şehrinde 80.000 civarında öğrenci bulunmakta olup bunların 9 binden fazlası yabancı öğrencidir.

Harkov Karazin Üniversitesi

Dünya Sıralamasında en iyi 1000 üniversite içerisinde 401. Sırada yeralan Harkov Karazin Üniversitesi ‘nde Başta Tıp olmak üzere Hukuk , Ekonomi , Cyber Security , Bilgisayar mühendisliği  vb. alanlarda eğitim alabilirsiniz

Harkov Teknik Üniversitesi

Dünya Sıralamasında en iyi 1000 Üniversite içerisinde 701. Sırada yeralan Harkov Politeknik Üniversitesi’nde Yazılım , Bilgisayar , PetrolDoğalgaz , Makine , Elektrik Mühendisliği bölümleri , Psikoloji , İşletme , Logistik , Pazarlama vb. bölümlerde İngilizce ve Rusça Eğitim olanakları mevcuttur.

Harkov Havacılık Üniversitesi

Harkov Havacılık Üniversitesi’nde Uçak Mühendisliği , Helikopter motorları Mühendisliği , bilgisayar ve yazılım mühendisliği alanlarında Rusça ve İngilizce dillerinde eğitim alabilirsiniz

Harkov Yapı ve Mimarlık Üniversitesi

Harkov Yapı ve Mimarlık Üniversitesinde Mimarlık , inşaat mühendisliği , restorasyon alanlarında eğitim alabilirsiniz

Beketov Mimarlık ve Şehir Planlamacılığı Üniversitesi

Beketov Üniversitesi’nde Mimarlık ve inşaat mühendisliği bölümlerini Rusça ve İngilizce dillerinde eğitim alabilirsiniz

 

 

Kiev Üniversiteleri

 

Kiev Taras Shevchenko Üniversitesi  

Kiev taras shevchenko üniversitesi Dünya sıralamasında en iyi 1000 üniversite içerisinde 410. Sırada yeralmaktadır. Kiev Şehri ile bütünleşmiş olan üniversite Ukrayna’nın en köklü devlet üniversitesi olup başta Tıp olmak üzere , işletme , ekonomi , bilgisayar mühendisliği vb. bölümlerde rusça ve ingilizce eğitim olanakları mevcuttur

 

Kiev politeknik Üniversitesi

Kiev Şehir merkezinde bulunan Kiev Politeknik Üniversitesi dünya sıralamasında en iyi 1000 üniversite içerisinde olup Bilgisayar , yazılım , makine , elektrik mühendisliği vb. gibi bölümlerde rusça Eğitim almak mümkündürKiev Tıp Üniversitesi 

 

Kiev Tıp Üniversitesi

 Ukrayna Kiev Tıp Üniversitesi  Doğu Avrupa ve eski Sovyet  ülkelerindeki en dinamik ve mükemmel tıp üniversitelerinden biridir. 1992 yılında kurulan Kiev Tıp Üniversitesi günümüze kadar 20.000 den fazla diş hekimi ve pratisyen hekim mezun vermiştir. Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanlığı tarafından en yüksek akreditasyona sahiptir. Kiev Tıp Üniversitesi’nde yabancı öğrenciler Tıp , Diş hekimliği , Eczacılık Eğitimi Rusça ve İngilizce dillerinde alabilirler

 

Kiev Havacılık Üniversitesi

Kiev Ulusal Havacılık Üniversitesi, 1933'te kurulmuştur. Ukrayna'nın dünyanın en saygın, en eski havacılık üniversitelerinden biridir.Tarihinin yaklaşık 80 yılı boyunca 200.000'den fazla yüksek vasıflı profesyonel bu üniversitede havacılık eğitimi almıştır.Kiev havacılık Üniversitesi’nde İngilizce ve Rusça dillerinde uçak mühendisliği eğitimi alabilirsiniz

  

 

Odessa Üniversiteleri

 

Odessa Ukrayna’nın önemli ticaret ve liman şehridir. Odessa şehri doğal parkları , yaşam kalitesi ve köklü üniversiteleri sayesinde yabancı öğrenciler için ilgi odağı olmaktadır.

 

Odessa Tıp Üniversitesi

 Odessa Tıp Üniversitesi temelleri 1900 yılına dayanmaktadır. Sovyetlerin dağılmasından sonra 1993 senesinde Odessa Ulusal Tıp Üniversitesi adı ile günümüzdeki halini almıştır.Yabancı öğrenciler üniversitede tıp , diş hekimliği ve eczacılık bölümlerini rusça yada ingilizce dilinde eğitim alabilirler

 

 Odessa Denizcilik Akademisi

 Odessa Denizcilik Akademisi 1944 yılında Ukrayna liman şehri olan Odessa’da kurulmuştur. Üniversitede Eğitim dili Rusça’dır.Yabancı öğrenciler Odessa Denizcilik Üniversitesi’nde uzakyol gemi kaptanlığı , gemi inşaa mühendisliği , gemi makinaları mühendisliği ve deniz hukuku alanlarında eğitim alabilirler

 

Odessa Politeknik Üniversitesi

 Odessa Politeknik Üniversitesi , Ukrayna’nın köklü mühendislik üniversitelerinden biridir. Üniversitede Yazılım , bilgisayar , makine , elektrik , petrol gaz mühendisliği vb. alanlarda Rusça yada İngilizce dillerinde eğitim almak mümkündür.

 

 

Ukrayna Üniversiteleri Online Katalog Buradan Cihazınıza indirebilirsiniz 

 


Ukraynada Üniversite Fiyatları  

Ukraynada Üniversite Fiyatları Eğitim alınacak programlara göre değişkenlik göstermekte olup  Tıp alanları senelik 3500$ - 4000$ , Mühendislik alanları senelik 2200$ - 2800$  Sosyal bilimler alanları senelik 1800$ - 2500$ fiyat aralıklarında değişmektedir.

 

Ukraynada Tıp Eğitimi 

Ukraynada Tıp Bölümleri nde dünya sıralamasında ilk 1000 'e giren Harkov şehrinde bulunan Karazin Üniversitesi  ve Kiev şehrinde bulunan  Taras Shevchenko Üniversitesi' nde senelik 3000-4000$ maliyetle ingilizce yada rusça dilllerinde tıp eğitimi alabilirsiniz.

Ukraynada İngilizce Tıp Eğitimi ve Rusça Tıp Eğitimi seçenekleri mevcuttur.Tıp bölümünde Eğitim alacak öğrenciler üniversite bünyesinde 1 Sene dil eğitimi sonrasında 6 sene fakülte tıp eğitimi almaktadırlar.Öğrenciler seçtikleri eğitim dilinde 1 sene ingilizce yada rusça hazırlık sınıfı eğitimi almaktadır.

Tıp Eğitimi İngilizce : 4300$ 

Tıp Eğitimi Rusça : 3850$

 

 

 

Ukraynada Diş Hekimliği 

Ukraynada Diş Hekimliği fakultesi Eğitim süresi 5 yıldır . Ukraynada Yök Tarafından tanınan üniversitelerde uygun fiyatlara Ukraynada diş hekimliği bölümleri nde eğitimi alabilirsiniz . Öğrenciler Eğitim öncesinde 1 Sene seçtikleri eğitim dilinde ingilizce yada rusça hazırlık sınıfı eğitimi alırlar.

Diş Hekimliği İngilizce : 4500$ 

Diş Hekimliği Rusça : 3800$  

 

Ukraynada Universite okumak 

 

Ukrayna Üniversite okumak  son yıllarda türk öğrencilerin tercihleri  başında gelmektedir. Ukraynada okumak için lise diplomasına sahip olmanız yeterlidir. Ukrayna Üniversiteleri nde  Eski Sovyet sistemi işleyişi devam etmekte olup ve Üniversitelerin geçmişi   Eğitim kadroları köklü olup 150-200 sene öncesine dayanmaktadır. Eğitim sistemi oldukça ileridir 

 

Ukrayna'da dünya sıralamasında en iyi 1000 üniversite içerisinde bulunan Harkov Teknik Üniversitesi ve Kiev Politeknik Üniversitesi 'nde Senelik 1800$ - 3000$ arası maliyet ile Rusça dilinde Ukraynada Tüm mühendislik bölümlerinde eğitim alabilirsiniz . Eğitim süresi 4 Yıldır. Öğrenciler Fakulteye başlamadan önce üniversite bünyesinde 1 sene Rusça yada ingilizce dil hazırlık sınıfı eğitimi almaktadır. 

   

                                                                                              

                    Ukrayna Üniversiteleri Hazırlık Sınıfları Paket Programlarını Buradan Cihazınıza indirebilirsiniz

                                                                                

                                         

 

Tüm Hazırlık Sınıfları Paketlerine Dahil Olanlar 

Ukraynada Üniversite bünyesinde 9-10 Ay süreli Hazırlık Sınıfı Eğitimi

Uçak Bileti ( TEK YÖN GİDİŞ)

Başvuru Evrakları Tercümeleri ve Noter işlemleri ( 6 evrak )

Konaklama 10 Ay Süreli (Ukrayna Devlet öğrenci yurdu )

havalimanı karşılama ve yurda yerleşim

Mezuniyete kadar Danışmanlık

Üniversite Kayıtları  

Öğrenci davetiye kargo ile getirtilmesi

Gidiş Öğrenci vizesi alınımı ve ücreti

İkinci vize -Vize uzatma alınımı ve ücreti

Eğitim süresince Acil Durum Danışmanlık hizmeti 

Gidilecek üniversite ve şehride temsilci 

Şehir Gezisi - oryantasyon

Özel sağlık sigortası (Ukraynada yapılır)

GSM telefon hattı

Sertifika ( Eğitim Sonunda yapılacak sınavda başarılı olma şartı aranır)

Türkçe-Rusça Konu Anlatımlı  Eğitim Seti ( 16 DVD den oluşur)

 

 Ukrayna'da Yüksek Lisans

Ukrayna'da Yüksek Lisans Eğitimi süresi 1.5 senedir. Yüksek lisansınızı birçok bölümde rusça ve bazı bölümlerde İngilizce olarak alabilirsiniz . İngilizce Seviyeniz B2 yani ileri derecede ise Ukrayna'da ingilize Eğitim verilen Yüksek Lisans programlarına doğrudan kayıt yaptırabilirsiniz . İngilizce yada Rusça Dil seviyeniz yeterli değil ise Üniversitelerin Dil Hazırlık Sınıflarına kayıt yaptırabilirsiniz.

Ukrayna'da Yüksek Lisans  yapabilmeniz için Türkiyede Lisans mezunu olmanıza yeterlidir.

 

 

 

                                                                                      

Ukrayna'da Yüksek Lisans Fiyatları 

Ukrayna'da Yüksek Lisans Fiyatları Seçilen programa göre değişkenlik göstermektedir. Master Başvurusu yapılan üniversite Öncelikle Türkiyede Mezun olduğunuz üniversite diplomanız ve Transkripti inceler . Uygun görüldüğü taktirde sizi yüksek lisans programına kabul eder 

 

Ukrayna'da Yüksek Lisans Ücretleri 

Ukrayna'da Yüksek Lisans Ücretleri Senelik 2500$ - 4000$ arasında değişmektedir . Eğitim Dili Bazı yüksek lisans bölümlerinde ingilizcedir. Ukrayna'da Yüksek Lisans yapmak için LES sınavına girmek zorunda değilsiniz

 

Ukrayna'da Hazırlık Sınıfı Eğitimi

 

Ukraynada Üniversite Eğitimi almak için isteyen ögrenciler İngilizce ve Rusça dillerinde Üniversite eğitimi alabililer. Rusça Eğitim almak isteyen öğrenciler 9-10 Ay süreli hazırlık sınıfı Rusça dil eğitimi almalıdır. Ukraynada Rusça dil eğitimi sonrasında istedikleri bölümden Üniversite Lisans ve yükseklisans eğitimine devam edebilirler.

 

Ukrayna'da Haberleşme ve iletişim Ukrayna'da 4 adet Gsm  firması vardır bunlar , MTC, YMS ve Vodafone , Life adlı markalarıdır. Bunlardan Life'i kullanan öğrenciler tüm diğer Life kullanıcılarıyla ücretsiz konuşmaktadırlar.Ancak aylık belli bir yükleme limiti vardır.Ukrayna'ya giden bir öğrenci, isterse Ukrayna'ya gitmeden  önce Türk gsm hattını 'uluslar arası dolaşıma açtırarak' Ukrayna'da da  kullanabilir.
Ukrayna'nın uluslararası kodu +380'dir. Türkiyeden Ukrayna'yı aramak istediğinizde  öncelikle alan kodunu daha sonra numarayı yazmalısınız.

Ukrayna Üniversiteleri Hazırlık Sınıfı  Fiyatları


Ukrayna Üniversiteleri hazırlık fiyatları üniversitelere göre ve hazırlık eğitimi alınacak  dile göre değişmekle olup , hazırlık eğitimi  ücretleri ortama  olarak 1500 – 2600$  arasında  değişmektedir.

 

Ukrayna Üniversiteleri  Lisans Eğitimi Ücretleri 


Ukrayna Üniversitelerinde hazırlık eğitimi ni  bitiren öğrenciler  , hazırlık sınıfı  sonunda  yapılan yabancı dil  değerlendirme sınavında  başarılı oldukları  taktide  fakültelerde eğitim görmeye  hak kazanırlar. Ukrayna’da lisans eğitim fiyatları üniversite ve bölümlere ve eğitim alınan dile göre farklılık göstermekte olup Üniversite fiyatları ortalama 1500 ile 4500 dolar arasında değişmektedir.

                                                                                                  

 

Ukrayna Üniversiteleri Hazırlık Başlangıç Tarihleri 


Ukrayna Üniversiteleri hazırlık sınıfları genelde ilk grup 25 Eylülde ders başı  yapar son grup ise 15 -20 Aralık tarihleri arasında dersbaşı yapmaktadır. Ukrayna’da  eğitim almayı düşünen öğrencilere tavsiyemiz vakit kaybetmeden başvurularını  tamamlamaları yönündedir. Çok az sayıda üniversitenin  Ocak ve Şubat başlangıçlı  ara dönem  hazırlık kayıtlarıda  bulunmakta olup ,  ara dönemlere  kayıt  olan öğrencilerin yaz tatilleri bulunmamaktadır.

 

Ukrayna'da Üniversite Fakülteler Başlangıç  Tarihleri 


Ukrayna Üniversiteleri nde  fakültelerin başlangıç  tarihleri 5 Eylül ile 5 Ekim tarihleri arasında Üniversiteye göre değişmektedir. Ukrayna’da  Eğitim alarak  hem dünyanın heryerinde  geçerli  diploma  sahibi olabilir hemde  yabancı dil  öğrenebilirsinizUkrayna'da eğitiminizi dilerseniz İngilizce olarak , dilerseniz ukraynaca veya rusça olarak alabilirsiniz. Özellikle günlük yaşamda birbirine çok yakın olan rusça ve ukrayna dilleri aktif olarak kullanıldığından, Ukrayna'da eğitim alan öğrenciler İngilizce dilinde  eğitim alsalar bile , bu iki dile de hakim olarak mezun olmakta ve Türkiye'de bu özellikleri ile büyük avantaj elde etmektedirler.

 

 

Ukrayna Üniversiteleri Online Katalog Buradan Cihazınıza indirebilirsiniz 

 

Ukrayna'da Eğitim Süresince Konaklama

Ukraynada Eğitim gören öğrenciler için konaklama seçenekleri oldukça zengindir. Öğrenciler bütçe ve beklentilerine göre en uygun seçimi yapabilirler. Konaklama seçimi en az dil okulu kadar önemli olup öğrencinin başarısını direk etkilemektedir. Öğrenci yurdu , kampüs içi konaklama ve paylaşımlı daireler olmak üzere bir çok alternatif bulunmaktadır. Ukraynaya giden Öğrencilere özellikle ilk aylarda öğrenecekleri dilin kültürünü yakından tanımaları ve arkadaş edinmeleri için Ukraynada Öğrenci yurdu konaklama tavsiye edilmektedir.

Ukrayna Eğitim paketlerine Standart Ukrayna Üniversiteleri Standart yurt konaklaması dahildir. Standart Ukrayna yurtlarının konforlu olduğu söylenemez.

Daha iyi şartlarda özel öğrenci yurdunda öğrenciler ilave ücret ödeyerek daha iyi şartlarda konaklayabilirler . Özel Yurt odalarında Yatak-dolap -çalışma masası standarttır . 2 Odanın ortak kullanımına açık Wc ve Banyo bulunmakta olup, odalar otel konforundadır. 

   

                                                                     

Ukrayna Eğitim Katalogu ve Üniversiteler listesini buradan cihazınıza indirebilirsiniz