Türkçe
English

Romanyada Üniversite Eğitimi

Romanyada Üniversite Eğitimi

Romanya AB üyesi ülke olup  köklü  tarihsel geçmişi ve bilgi birikimi olan üniversitelere sahiptir. Romanya Avrupa Birliği'nin doğu sınırında yer almakta olup Avrupanın önemli başkentleri olan Budapeşte, Viyana, Atina gibi şehirlere kolaylıkla trenle ulaşılabilir durumdadır. Romanya başkenti olan Bükreş doğu avrupa'da en işlek şehirlerinden biri olup içinde yaşayan halk için güvenlik ve huzur sunmaktadır.

Romanya’da üniversite okumak diğer Ab üyesi ülkelere kıyasla daha  ekonomiktir. Romanya 100'den fazla yüksek öğrenim kurumuna ev sahiptir . Yabancı öğrenciler  Tıp , Diş hekimliği , mühendislik vb birçok bölümde  İngilizce yada Romence dilinde  eğitim alabilirler.

Romanya'daki yaşam maliyeti ekonomik olmakla birlikte yabancı öğrencilerin ayrıca, bu ülkedeki öğrenim sürelerini daha da verimli hale getirebilecek öğrenci vizesi düzenlemeleri kapsamında haftada 20 saate kadar çalışmalarına izin verilmektedir.

Romanya Üniversite Maliyetleri

Romanya’da üniversite eğitimi fiyatları Eğitim dili ( Romence – İngilizce ) Eğitim alınan üniversite ve  şehir , eğitim alınan bölümlere göre değişmekte olup 2000 Euro ile 7000 Euro arasında değişmektedir.Maliyeti en yüksek olan bölümler  İngilizce dilinde tıp ve diş hekimliği ve eczacılık bölümleri olup senelik 5500-7000 euro arasında  değişmektedir

Romanya’da  bulunan üniversiteler diğer AB üyesi ülkelerdeki üniversiteler gibi yabancı öğrencilerden tek seferliğe mahsus 200-400 Euro arasında  değişen  kayıt ücreti  almaktadırlar

Romanya 'da Yaşam Masrafları


Romanya’da yaşam masrafları şehie göre değişkenlik göstermekte olup genel ortalama bir bütçe ile :

 • Devlet yurt ücretleri aylık 30-450 Euro arasında ve 4 kişilik odalardır.wc banyo ve mutfak her katta koridorda bulunmaktadır.
 • Özel yurt ücretleri aylık 140-170 Euro arasında ve 2 kişilik odalardır wc banyo oda içerisinde mutfak koridorda bulunmaktadır.
 • Romanya Bükreş şehrinde ortalama ev kiraları 2 odalı eşyalı evler için 250-350 euro arasında değişmektedir. 2 odalı bir evin aylık ortalama ısıma ve elektrik ,su gibi fatura giderlerinin toplamı 100- 120 euro arasında değişmektedir.
 • Romanya’da eğitim alan bir öğrencinin aylık ortalama masrafı konaklama hariç 250-350 euro arasında değişmektedir.   Bükreş’te  garanti bankası bulunmaktadır.

Romanya üniversiteleri eğitim ortalama maliyetleri

 • Romence dil hazırlık: 2000 - 2800 euro
 • Mühendislik Lisans spor: 2500 - 2900 euro
 • Mimarlık  3000 - 3500 euro
 • Sosyal bilimler, psikoloji, ekonomi: 2200 - 2500 euro
 • Tıp, diş hekimliği, eczacılık, veterinerlik: 5500 - 7000 euro ( İngilizce dilinde )
 • Tıp ,diş hekimliği , eczacılık , veterinerlik : 5000 – 6000 euro ( Romence dilinde)

Romanya’da  bulunan üniversiteler diğer AB üyesi ülkelerdeki üniversiteler gibi yabancı öğrencilerden tek seferliğe mahsus 200-400 Euro arasında  değişen  kayıt ücreti  almaktadırlar

 • Romanya Üniversitelerinde İngilizce  hazırlık sınıfı  mevcut  değildir.  İngilizce eğitim almak arzulayan öğrenciler  İELTS  5 belgeleri ile İngilizce  dil yeterliliklerini ispatlamaları gerekmektedir.
 • Romanya üniversitelerinde Romence  hazırlık sınıfları mevcut olup  hazırlık sınıfı  eğitim ücretleri  2000-2800 Euro  arasında  değişmektedir
Romanya Tıp Fakültesi Eğitim Ücretleri

Romanya üniversiteleri tıp , diş hekimliği gibi sağlık bölümlerinde eğitim almanın maliyeti 5000 ila 7500 Euro arasında değişmektedir.Romanya’da en popüler ve prestijli tıp eğitimi veren üniversiteler yabancı öğrencilerden İngilizce dilinde eğitim için

 

 • Carol Davila Üniversitesi Tıp ve Eczacılık senelik 6000 euro
 • Victor Babeş Üniversitesi Tıp ve Eczacılık senelik için 5500 euro
 • Luliu Hațieganu Tıp ve Eczacılık Üniversitesi için  senelik 7500 Euro

Romanya’da tıp diş hekimliği ve eczacılık fakülteleri eğitim ücretleri  diğer AB üyesi ülkeler ile kıyaslandığında  ekonomik olduğunu  söyleyebiliriz.

 • Romanya Üniversitelerinde İngilizce  hazırlık sınıfı  mevcut  değildir.  İngilizce eğitim almak arzulayan öğrenciler  İELTS  5 belgeleri ile İngilizce  dil yeterliliklerini ispatlamaları gerekmektedir.
 • Romanya üniversitelerinde Romence  hazırlık sınıfları mevcut olup  hazırlık sınıfı  eğitim ücretleri  2000-2800 Euro  arasında  değişmektedir.
 • Romanya’da bulunan üniversiteler diğer AB üyesi ülkelerdeki üniversiteler gibi yabancı öğrencilerden tek seferliğe mahsus 200-400 Euro arasında  değişen  kayıt ücreti  almaktadırlar
Bükreş Üniversitesi

Bükreş Üniversitesi 1864 yılında kurulmuştur.Üniversite Romanya’nın önde gelen eğitim öğretim kurumlarından biri olup  35 binden fazla öğrenciye sahiptir.Bükreş Üniversitesi, 1500 den fazla  akademik personeliyle Avrupanın önde gelen devlet üniversitelerinden biridir.Üniversite’de  Psikoloji , felsefe , hukuk , yabancı diller fakültesi ,  biyoloji , kimya  , işletme , ekonomi fakülteleri mevcut olup  senelik  eğitim ücretleri  1900 – 2500 euro arasında  değişmektedir  

Bükreş Üniversitesi bünyesinde hazırlık  fakültesi mevcuttur. Romence  hazırlık  eğitimi  ücreti  senelik  2700 euro  olarak belirlenmiştir 

 Dimitrie Cantemir  Üniversitesi

Dimitry Cantemir Üniversitesi 1991 yılında Bükreş şehrinde kurulmuş  Romanya eğitim bakanlığı  ve Avrupa üniversiteler birliği  tarafından akredite edilmiştir. Üniversite Yök tarafındanda  tanınmaktadır. Dimitry Cantemir üniversitesi Romanya’da kurulan ilk özel üniversitedir.

"Dimitrie Cantemir" Üniversitesi Romen eğitim-bilim alanında önemli bir yer tutmakta olup üniversite Bükreş şehrinin en merkezi alanında konuşlanmıştır. Üniversitenin çok yakınında devlet öğrenci yurtları  ve özel  öğrenci yurtları bulunmaktadır.

Üniversite, küreselleşme sürecinde demokratik bir Romanya'nın kurulmasını ve gelişmesini hedefleyerek, entelektüel gelişim için boş bir alan ve farklı etnik kökenlerden öğrenciler arasında temas için elverişli bir çerçeve oluşturulmasını amaçlayan çabalarını Avrupa bağlamına yönlendirmektedir.

 Üniversitenin barındırdığı Fakülteler

 • İki uzmanlık alanına sahip İktisadi Bilimler Fakültesi
 • Finans-Bankacılık ve Ticaret, Turizm ve Hizmetler Ekonomisi
 • Psikoloji ve Eğitim Bilimleri Fakültesi
 • Turizm İhtisas Coğrafyası ile Coğrafya Fakültesi.

 

Romanya'da kendi kampüsü olan birkaç üniversiteden biri olan Dimitrie Cantemir öğrencilere 34.000 ciltlik özel kütüphaneye ek olarak sürekli genişleyen , 172 koltuk kapasiteli bir kütüphane sunmaktadır.

Üniversitenin öğretim kadrosu, hem öğrencilere sunmak zorunda oldukları bilgi açısından hem de bireysel pedagojik performanslar açısından çok iyi tanımlanmış 390 akademik personel (profesör, doçent, öğretim görevlisi ) tarafından temsil edilmektedir.

400'den fazla kitap ve tezin yazarları ve ortak yazarları, Üniversitenin 130'dan fazla profesörü, "Dimitrie Cantemir" Yayınevi, dört fakültenin uzmanlık disiplinlerinin çoğunda ders kitapları ve müfredat yardımcıları aracılığıyla öğrencilerin kullanımına sunmaktadır.


Dimitrie Cantemir Üniversitesi  Eğitim Ücretleri

 • Dimitrie Cantemir Üniversitesi Tıp , diş hekimliği 5000-5500 Euro arasında  değişmektedir
 • Dimitrie Cantemir Üniversitesi Fizyoterapi senelik eğitim ücreti 3500 euro olup eğitim süresi 3 senedir
 • Psikoloji  , hukuk , yabancı diller fakültesi , işletme , ekonomi , bankacılık ve finans , turizm otel işletmeciliği , fakülteleri mevcut olup  senelik  eğitim ücretleri  1900 – 2200 euro arasında  değişmektedir  

Dimitry Cantemir üniversitesi bünyesinde  Romence hazırlık sınıfı  mevcut olup senelik ücreti 2000 Euro olarak  belirlenmiştir.
Bükreş Politeknik Üniversitesi

Bükreş Politeknik Üniversitesi , Romanya'nın en eski ve prestijli teknik üniversitesidir. Temelleri  1864 senesinde  atılan üniversite Mimarlık ve Mühendislik yüksekokulu olarak kurulmuştur. ismi 1920 senesinde Bükreş Politeknik üniversitesi olarak değişmiş ve şimdiki halini almıştır.Üniversite bünyesinde  15 farklı fakülte  ve  3  laboratuvar bulunmaktadır 

Üniversite bünyesinde  Elektirik elektronik mühendisliği ,  güç santralleri mühendisliği , malzeme mühendisliği ,  makine mühendisliği , mekatronik mühendisliği , demiryolu ulaştırma ve lojistik mühendisliği , bilgisayar mühendisliği , yazılım mühendisliği  bölümleri bulunmaktadır.   Senelik Eğitim ücretleri  2500-3200 Euro  arasında  değişmektedir .

 

Romanya üniversiteleri  kayıt , öğrenci havalimanı  karşılama , yurt veya konaklama yeri yerleşimi , üniversite resmi kayıt işlemleri , göç ofisi oturum işlemlerinden oluşan  danışmanlık  hizmetlerimizden  faydalanmak ve daha fazla bilgi için şubelerimizle iletişime geçebilirsiniz