Türkçe
English

Polonyada Üniversite Eğitimi

Polonya'ya kısa bir giriş

Orta Avrupa'da bulunan Polonya, Almanya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Ukrayna, Belarus, Litvanya  ile sınır komşusudur.Polonya'nın başkenti ve en büyük şehri olan Varşova şehri, birçok üniversiteyi içerisinde barındıran , modern ve heyecan verici bir merkezdir. Diğer büyük üniversite şehirleri arasında Krakov, Poznan, Lodz ve Wroclaw bulunmaktadır.

Polonya'da üniversitede okumak

Polonya'daki yüksek öğrenimin yaklaşık 800 yıl öncesine dayanan bir geçmişi vardır ve ülke, çoğu şimdi İngilizce eğitim programları da sunan 400'den fazla kuruma ev sahipliği yapmaktadır.

Krakov'daki jagiellonian üniversitesi 1364 yılında kurulan Polonya'nın en eski üniversitesidir ve astronom Nicolaus Copernicus, Papa John Paul II ve iki Nobel ödüllü öğrencinin mezun olduğu üniversitedir. Polonya'nın en büyük üniversitesi Varşova üniversitesi olup 1816'da senesinde kurulmuştur.İsrail'in ilk Başbakanı David Ben-Gurion ve ünlü besteci Frédéric Chopin de dahil olmak üzere etkileyici bir mezun listesine sahiptir.

Polonya'nın yüksek öğretim sistemi, uzmanlaşmış teknik kurumlarıyla da bilinmektedir.Her yıl mühendislik veya bilgisayar bilimleri gibi konularda on binlerce uzman yetiştirmektedirler. Bu teknik üniversitelerden en önemli olanları Varşova Teknoloji üniversitesi ve Wroclaw Teknoloji üniversitesidir.Bu üniversiteler uluslararası sıralamalarda olağanüstü bir konuma sahiptir ve aralarından seçim yapabileceğiniz birçok ingilizce lisans bölümleri mevcuttur.

Tıp yada diş hekimliği veya eczacılık alanlarında bir uzmanlık eğitimi almak isterseniz, Polonya'daki tıp fakülteleri dünya standartlarında eğitimleriyle tanınır. En iyiler arasında jagiellonianTıp Üniversitesi ve Varşova Tıp Üniversitesi ve Lodz Tıp Üniversitesi  gibi tıp üniversitelerini tercih edebilirsiniz. 


Polonya'da öğrenci olarak yaşamak

Polonya'da okumak sadece akademik olarak değil, aynı zamanda orada bulunan yüksek yaşam kalitesi için de çekicidir. Ülke ekonomisi son 20 yılda çarpıcı bir şekilde büyümüştür. Modern, temiz ve güvenlidir ve başka yerlerde mevcut olan tüm sosyal ve kültürel fırsatları sunar, ancak Batı Avrupa'dan çok daha düşük bir yaşam maliyetiyle ve uluslararası öğrenciler Polonya'da eğitim almak için üniversitelerine akın etmektedir.

Öğrenim ücretleri ve yaşam maliyeti

Polonya, öğrenciler için cazip bir destinasyondur. Uluslararası öğrenciler, Polonya'daki devlet üniversitelerinde sözel ve mühendislik bölümleri derece için yılda ortalama 2.000 -3500 EUR maliyetle eğitim görürken, daha yüksek dereceler ( tıp diş hekimliği eczacılık) ve mesleki programlar için ücretler yılda ortalama 8000-12.000 Euro arasında değişmektedir.

Polonya'nın yaşam maliyeti de diğer avrupa ülkelerine kıyasla şaşırtıcı derecede düşüktür .Öğrenci yurdundaki bir yer, ortak bir oda için aylık 80-120  EUR arasında değişmektedir.Genel olarak,şehre hangi yaşam tarzını arzuladığınıza bağlı olarak, aylık konaklama ve yaşam gideri olarak 300-350 Euro arasında harcamanız olacaktır.
Polonya'da Eğitim Çok Avantajlı

Polonya'da Eğitim yüksek hayat standartları ve Ekonomik yaşam koşulları,Lisans eğitimi süresinin 3 sene oluşu,Yök Denkliğide gözönüne alındığında yurtdışında üniversite okumak için en uygun seçeneklerden biri olduğu görülmektedir.

Polonya'da üniversite eğitimi almak isteyen üniversite adaylarının sadece lise mezunu olmaları yeterlidir. Herhangibir sınav - şart-koşul aranmamaktadır.Ayrıca öğrenci adaylarının Türkiyede üniversite sınavında başarılı olma şartıda aranmaz . Başvuru yapan üniversite adayları lisede almış oldukları dersler ve bu derslerden başarı durumları - transkript ( not çizelgesi ) çizelgesine bakılarak öğrencilerin tercihleri doğrultusunda Polonya üniversitelerine yerleştirilmektedir.

Polonya'da üniversite eğitimi İngilizce ya da Lehçe olarak görülmektedir. Polonya eğitim sisteminde lisans eğitimi 3 yıl sürmektedir.Bazı mühendislik bölümlerinde ise bu süre 4 yıla kadar uzayabilmektedir.

 Polonya Danışmanlık Hizmeti Paketimiz 

Batı Akdeniz Eğitim Danışmanlığı ile tanışma

İhtiyacınızın ve size uygun programın belirlenmesi , 

Polonya’da Üniversite başvuru için gerekli olan tüm evrakların yeminli tercümesinin ve tasdiklerinin yaptırılması ve üniversiteye kayıt başvurunuzun adınıza yapılması,

Kayıt işlemleri- Kabul belgesinin gelmesi ve vize işlemleri için destek , vize başvurusu , danışmanlık

Hazırlık aşaması ve Vize başvuru desteği - Oryantasyon - Uçak Bileti ve Transfer ayarlanması – Polonya Havalimanı Karşılama

Şehir Gezisi ve Oryatasyon - Mobil operator hizmeti - Uluslararasi ogrenci karti basvurusu 

Oturum karti basvurusu ve takibi - Seyahat asistanligi -  Polonyada Universite ve Yurt Kayıtları 

Batı Akdeniz Danışmanlık Polonya Şubesi Eğitim sonuna kadar yanınızda... 


Polonya Üniversiteleri Eğitim Katalogu Buradan Cihazınıza indirebilirsiniz  Polonya'da Üniversite Eğitimi

Polonya'da okumak için Sınav kazanmanız şart değil! Polonya'da Eğitim alarak biryandan avrupada yaşayabilir , schengen vizeniz ile avrupa birliğinde serbest dolaşım hakkınızı kullanabilirsiniz. Polonya'da Eğitim aldığınız üniversite kadar yaşadığınız şehir ve o şehrin sosyal -kültürel yapısıda oldukça önemlidir.Polonyada üniversite eğitimi alarak biryandan Avrupa'nın tam ortasında yaşayacak, ve birçok Avrupa ülkesinden arkadaşlar edineceksiniz.
 

Polonya'da Üniversite eğitimi nizin ardından kültür ve vizyon bakımından Türkiye'de üniversite eğitim alan birçok öğrenciden  onlarca adım önce olacaksınız çok uluslu şirketler tarafından daha öncelikle tercih edileceksiniz.

Polonya üniversite eğitimi almak için herhangi bir sınav kazanma şartı aranmamaktadır.  Polonyada arzu ettiğiniz bölümde eğitim alabilir ve hayalinizdeki mesleğe sahip olabilirsiniz. En az lise diplomasına sahip olmanız Polonya üniversiteleri nde eğitim almanız için yeterlidir
Polonya'da Tıp Eğitimi 

Polonya'da tıp eğitimi 6 yıl sürmekte olup öğrencinin sadece lise mezunu olması yeterlidir.Sınav -şart koşul aranmaksınız öğrenciler Polonya'da tıp eğitimini lehçe ve ingilizce dillerinde alabilirler.

Polonya' da Fizyoterapi Eğitimi   

Polonyada Rzeszow Teknoloji ve işletme üniversitesi'nde İngilizce Dilinde Fizyoterapi Eğitimi Senelik 3000 Euro  !  Üstelik Eğitim süresi 3 Yıl !  
Polonya'da Mühendislik Eğitimi

Polonya'da Mühendislik Eğitimi 3 ve 4 sene sürmektedir. Öğrenciler Lise mezuniyet belgesi ile başvuru yapabilirler. sınav -şart-koşul aranmaz . Lehçe ve İngilizce dillerinde eğitim alabilirler.Polonyada Mühendislik alanlarında ingilizce eğitim fiyatları  senelik 3000Euro - 4000Euro arasında değişmektedir

 Polonya Üniversiteleri Eğitim Kataloğu Buradan Cihazınıza indirebilirsinizPolonya Üniversite Fiyatları

Polonyada üniversite fiyatları Mühendislik bölümlerinde senelik 3000 - 4000 Euro arasında değişmektedir.Polonya Üniversitelerinde eğitim gören öğrenciler 1 sene ingilizce hazırlık sınıfı sonrasında eğitimlerine ingilizce olarak devam ederler.

Polonyada üniversite eğitimi  Lisans bölümlerinde 3 senedir . Bu sebeple polonyada eğitim oldukça ekomiktir. Polonya AB üyesi bir ülke olduğu için AB diploması almaya hak kazanmış olur dilerseniz türkiyede dilerseniz avrupa ülkelerinde çalışabilirsiniz.Varşova Teknoloji Üniversitesi 

Varşova Teknoloji Üniversitesi uzun bir geçmişe sahiptir. Okul  1826 yılında kurulmuş olup 1915 yılında mühendislik bölümlerini arttırmıştır.Okul Polonyanın başkenti Varşovada bulunmaktadır.Varşova Teknoloji Üniversitesi Teknik Üniversite alanında Polonya’nın 1 numarası olmakla beraber lisans, yüksek lisans ve doktora alanında İngilizce eğitim vermektedir.

• Aynı zamanda bütün Avrupa ülkelerine göre hem prestijli hem de fiyat olarak çok daha uygundur.

• Okul mühendislik ve teknoloji alanında Dünya sıralamasında 206. sırada Genel Sıralamada ise 651.sırada yer almaktadır.

• Okul, birbirinden farklı etnik kökenden farklı uluslardan farklı kıtalardan bir çok öğrenciye ev sahipliği yapıp eğitim vermektedir.

• 11 farklı yurt seçeneğiyle de en ayrıcalıklı okullardan biridir

Lazarski Üniversitesi 

Lazarski Üniversitesi’nin kampüsü çok uluslu bir ortama sahiptir. Öğrencilerin yaklaşık %75’i Polonya dışından gelip eğitimlerini İngilizce dilinde almaktadır.Eğer kariyer adımlarınızı hızla tırmanmak istiyorsanız Lazarki Üniversitesi tam size göre ! Lazarski Üniversitesinden mezun öğrencilerin %90’ı mezuniyetinin ilk aylarında Avrupada iş sahibi olmaktadır.Lazarski Üniversitesi, fiyat olarak çok uygun olup birçok yabancı öğrencininde tercihidiOkul metro ulaşımı ile şehir merkezine sadece 10 dakika uzaklıktadır


Rzeszow Teknoloji ve İşletme Üniversitesi 

Rzeszow Teknoloji ve İşletme Üniversitesi, 1996 yılınnda kurulmuş , Yenilikçi ve Modern bir üniversitedir. Rzeszow Üniversitesi özellikle bilimsel çalışmalarıyla adını duyurmuştur.Üniversiteye Her yıl ortalama 5000 kadar uluslarası öğrenci kayıt yaptırmaktadır. Rzeszow Teknoloji ve İşletme Üniversitesi, Krakow şehrine yakınlığı sebebiyle de öğrenci tercihlerinde ön plana çıkmıştır. 

Rzeszow üniversitesi Fizyoterapi alanında ucuz, kaliteli eğitimi ve İngilizce Eğitim olanağı sunmaktadır

 Polonyada Üniversite Ücretleri ve Yaşam Giderleri

Polonyada Üniversitelerin senelik harç ücretleri Lehçe bölümlerde 1000euro  - 2000 euro arasında değişmektedir. Öğrenci Leh dilinde eğitim almak ister ise 1 sene Lehçe hazırlık sınıfı dil eğitimi almak zorundadır.

Polonyada Üniversitelerin senelik harç ücretleri  ingilizce Bölümlerde 2000 euro - 3500 euro arasında değişmektedir.Öğrencinin ingilizcesi en az B2 ( upper intermediate ) olmalıdır. Aksi durumda öğrenci polonyada 1 sene ingilizce hazırlık sınıfı eğitimi alır.

Polonyada Yaşam gideri öğrenci yurdunda kalan bir kişi için aylık gıda ve sosyal yaşam gideri 200 euro - 300 euro arasında değişmekte olup öğrenciyi maddi anlamda zorlamamaktadır.

Ygs ve Lys sınavlarına girdiniz ve arzu etmediğiniz bir bölümü kazandıysanız , üzülmeyin ! . Polonya Üniversiteleri istedğiniz bölümde eğitim almak için en uygun seçeneklerden biridir.

Polonya Üniversiteleri nde istediğiniz bölümde eğitim almak için sadece lise diplomasına sahip olmanız yeterlidir.Türkiyede herhangi bir liseden mezun bir öğrenci polonya üniversitelerinde Mühendislik - Tıp alanlarında rahatlıkla eğitim alabilmektedir.Polonya Üniversiteleri kaliteli ve disiplinli eğitim sistemi ile tanınmaktadır. Üniversilerin eğitim kalitesi bakımından Tüm Avrupada kabul görmekte örneğin Almanya yada fransadaki herhangi bir üniversitenin diplomasına denk kabul edilmektedir.

Polonya'da Üniversite Okumak Ekonomiktir

Türkiyede bulunan özel üniversitelerden daha uygun fiyatlarla polonyada üniversite eğitimi alabilirsiniz.Polonya'da Üniversite Okumak sizi maddi açıdan zorlamaz. Polonyadaki Üniversiteler in  toplam maliyeti, Türkiyede bulunan özel üniversiteler ile karşılaştırıldığında oldukça uygun olduğu görülmektedir.

Polonya Üniversiteleri Yök Denkliği Vardır !

Polonya AB üyesi bir ülkedir. Polonyadan Mezun olan öğrenciler AB diploması almaya hak kazanırlar. Polonya üniversiteleri nin yök denkliği bulunmaktadır. Polonyada herhangi bir üniversiteden mezun olan öğrenci Türkiyede üniversite mezunu sayılmaktadır ve Türkiyede Kısa dönem erbaş yada yedek subay olarak askerlik yapmaktadırlar.

Polonya Üniversiteleri Avrupa Üniversitelerine Denk tir.

Polonyada Eğitim alan öğrenci Avrupada herhangi bir üniversiteden mezun olmuş gibi sayılır .Polonya üniversitelerini sadece yök değil Avrupada tanımakta ve Avrupa'da da denkliği bulunmaktadır.Polonya üniversiteleri yabancı öğrencilere gereken önemi vermektedir.yabancı öğrencilerin sorunları ile yakından ilgilenmek amacıyla yabancı öğrenciler ofisleri bulunmaktadır.Polonya Üniversiteleri Avrupa birliği diploması vermekte olup - Yök denkliği sırasında öğrenciler problem yaşamamaktadır.

Polonya'da Üniversite Eğitimi 3 Yıl !

Polonya'da Eğitim sistemi : Lisans eğitimi 3 ve 3.5 yıldır. Türkiyede 4 senede mezun olacağınız bölümden Polonyada 3 - 3.5 senede mezun olursunuz böylelike zamandan ve paradan tasarruf eder , iş hayatında 1 sene önce başlarsınız.Polonyada Lehçe yada ingilizce olarak eğitim alabilir , mezun olduğunuzda 2 dil sahibi olursunuz.

Polonya Öğrenci Vizesi 

Polonya Öğrenci Vizesi için Polonya Konsolosluğu’na başvurunuzda Batı Akdeniz Danışmanlık size destek sağlayacaktır. Polonya Öğrenci Vizesi için gerekli olan belgeleri bize Ulaştırdıktan sonra belgelerinizi kontrol edip Polonya Konsolosluğuna Öğrenci vizesi alınımı için şahsen yapmanız gereken başvurularda size danışmanlık hizmeti vererek sorunsuz bir şekilde vize almanıza yardımcı olacağız.

Varşova Üniversiteleri hakkında  detaylı bilgi için Varşova üniversiteleri sayfamızı ziyaret ediniz

Polonya Üniversiteleri Eğitim Kataloğu buradan cihazınıza indirebilirsiniz

Polonya Üniversitelerine kabul için başvururken gerekli tüm belgeleri hazırlamanız gerekir. Başvuru evrakları farklı ülkeler değişiklik gösterebileceğinden, gerekli belgelerin bir listesini doğrudan Batı Akdeniz Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı şubelerimizden isteyebilir , Canlı sohbetimizi kullanarak örnek belgeler talebinde bulunabilirsiniz .