Türkçe
English

Polonyada Üniversite Eğitimi

Polonya'da Üniversite Eğitimi

Yurtdışında, özellikle Avrupa'da eğitim programları mı arıyorsunuz? Yüksek kaliteli üniversiteleri, çok uygun öğrenim ücretlerini ve canlı bir öğrenci ve kültürel yaşamı birleştirmek ister misiniz? Cevabınız evet ise, o halde tüm yollar Polonya'da eğitime çıkar.Diplomanızı kelimenin tam anlamıyla Avrupa'nın merkezinde kazandığınızı hayal edin, bu size birden fazla Avrupa destinasyonunda çalışmak ve seyahat etmek için kapılar açan bir gerçektir.

Polonya ülkesi, Litvanya,Kaliningrad bölgesi,Belarus,Ukrayna,Slovakya,Çek Cumhuriyeti ve Almanya gibi oldukça fazla komşu ülkeye sahip bir Orta Avrupa ülkesidir.Orta Avrupa'da bulunan Polonya, Almanya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Ukrayna, Belarus, Litvanya  ile sınır komşusudur.Polonya'nın başkenti ve en büyük şehri olan Varşova şehri, birçok üniversiteyi içerisinde barındıran modern ve heyecan verici bir merkezdir.Diğer büyük üniversite şehirleri arasında Krakov,Poznan,Lodz ve Wroclaw bulunmaktadır.

Polonya'da üniversitede okumak
Polonya'daki yüksek öğrenimin yaklaşık 800 yıl öncesine dayanan bir geçmişi vardır ve ülke,çoğu şimdi İngilizce eğitim programları da sunan 400'den fazla kuruma ev sahipliği yapmaktadır.

Krakov'daki jagiellonian üniversitesi 1364 yılında kurulan Polonya'nın en eski üniversitesidir ve astronom Nicolaus Copernicus, Papa John Paul II ve iki Nobel ödüllü öğrencinin mezun olduğu üniversitedir. Polonya'nın en büyük üniversitesi Varşova üniversitesi olup 1816'da senesinde kurulmuştur.İsrail'in ilk Başbakanı David Ben-Gurion ve ünlü besteci Frédéric Chopin de dahil olmak üzere etkileyici bir mezun listesine sahiptir.

Polonya'nın eğitim sistemi , uzmanlaşmış teknik kurumlarıyla da bilinmektedir.Her yıl mühendislik veya bilgisayar bilimleri gibi konularda on binlerce uzman yetiştirmektedirler. Bu teknik üniversitelerden en önemli olanları Varşova Teknoloji üniversitesi ve Wroclaw Teknoloji üniversitesidir.Bu üniversiteler uluslararası sıralamalarda olağanüstü bir konuma sahiptir ve aralarından seçim yapabileceğiniz birçok ingilizce lisans bölümleri mevcuttur.

Tıp yada diş hekimliği veya eczacılık alanlarında bir uzmanlık eğitimi almak isterseniz, Polonya'daki tıp fakülteleri dünya standartlarında eğitimleriyle tanınır. En iyiler arasında jagiellonianTıp Üniversitesi ve Varşova Tıp Üniversitesi ve Lodz Tıp Üniversitesi  gibi tıp üniversitelerini tercih edebilirsiniz. 

Polonya ülkesi, üniversite eğitimi ve lisansüstü çalışmalar için en uygun fiyatlı Avrupa ülkelerinden biridir (doktora dereceleri aslında ücretsiz olarak sunulmaktadır!) ve Varşova ve Krakow gibi Polonya şehirleri, canlı bir atmosfer, harika bir çalışma ortamı ve düşük yaşam maliyeti sunan en iyi öğrenci dostu şehirler arasında seçilmektedir.
Polonyada Üniversiteleri senelik harç ücretleri  Lehçe bölümlerde  1500-2000 euro arasında değişmektedir.Öğrenci lehçe dilinde eğitim almak ister ise 1 sene lehçe hazırlık sınıfı dil eğitimi almak zorundadır.
Polonya'da ingilizce dilinde eğitim almak isteyen öğrencinin ingilizcesi en az B2 ( upper intermediate ) olmalıdır. Aksi durumda öğrenci polonyada üniversite bünyesinde 1 sene ingilizce hazırlık sınıfı eğitimi alır.
Polonyada Yaşam gideri  öğrenci yurdunda kalan bir kişi için aylık gıda ve sosyal yaşam gideri 200 euro - 300 euro arasında değişmekte olup öğrenciyi maddi anlamda zorlamamaktadır.
Ygs ve Lys sınavlarına girdiniz ve arzu etmediğiniz bir bölümü kazandıysanız , üzülmeyin ! .  Polonya Üniversiteleri  istedğiniz bölümde eğitim almak için en uygun seçeneklerden biridir.

Polonya'da öğrenci olarak yaşamak
Polonya'da okumak sadece akademik olarak değil, aynı zamanda orada bulunan yüksek yaşam kalitesi için de çekicidir. Ülke ekonomisi son 20 yılda çarpıcı bir şekilde büyümüştür. Modern, temiz ve güvenlidir ve başka yerlerde mevcut olan tüm sosyal ve kültürel fırsatları sunar, ancak Batı Avrupa'dan çok daha düşük bir yaşam maliyetiyle ve uluslararası öğrenciler Polonya'da eğitim almak için üniversitelerine akın etmektedir.

Öğrenim ücretleri ve yaşam maliyeti
Polonya, öğrenciler için cazip bir destinasyondur. Uluslararası öğrenciler, Polonya'daki devlet üniversitelerinde  sözel ve mühendislik bölümleri derece için yılda ortalama 2.000 -3500 EUR maliyetle eğitim görürken, daha yüksek dereceler ( tıp diş hekimliği eczacılık) ve mesleki programlar için ücretler yılda ortalama 8000-12.000 Euro arasında değişmektedir.Polonya'nın yaşam maliyeti de diğer avrupa ülkelerine kıyasla şaşırtıcı derecede düşüktür .Öğrenci yurdundaki bir yer, ortak bir oda için aylık 80-120  EUR arasında değişmektedir.Genel olarak,şehre hangi yaşam tarzını arzuladığınıza bağlı olarak, aylık konaklama ve yaşam gideri olarak 300-350 Euro arasında harcamanız olacaktır.
Polonya'da Eğitim Çok Avantajlı

Polonya'da Eğitim yüksek hayat standartları ve Ekonomik yaşam koşulları,Lisans eğitimi süresinin 3 sene oluşu,Yök Denkliğide gözönüne alındığında yurtdışında üniversite okumak için en uygun seçeneklerden biri olduğu görülmektedir.

Polonya'da üniversite eğitimi almak isteyen üniversite adaylarının sadece lise mezunu olmaları yeterlidir ve herhangibir sınav - şart-koşul aranmamaktadır.Ayrıca öğrenci adaylarının Türkiye'de üniversite sınavında başarılı olma şartıda aranmaz.Başvuru yapan üniversite adayları lisede almış oldukları dersler ve bu derslerden başarı durumları - transkript ( not çizelgesi ) çizelgesine bakılarak öğrencilerin tercihleri doğrultusunda Polonya üniversitelerine yerleştirilmektedir.

Polonya'da yüksek öğrenim İngilizce ya da Lehçe olarak görülmektedir.Eğitim sisteminde lisans eğitimi 3 yıl sürmektedir.Bazı mühendislik bölümlerinde ise bu süre 4 yıla kadar uzayabilmektedir.

Polonya'da yurtdışında eğitim hakkında daha fazla bilgi

Polonya'da eğitim ülkenin mükemmel yüksek öğrenim sistemi nedeniyle kariyeriniz için yapabileceğiniz mükemmel bir seçimdir.Polonya sistemi satın alınabilirlik,erişilebilirlik ve özel odaklanma ile karakterizedir.Polonya'da 450'den fazla HEI (Yüksek Öğretim Kurumu) vardır ve Avrupa'nın en eski ikinci üniversitesinin ülkesidir.

Polonyanın önde gelen üniversitelerinden , Jagiellonian Üniversitesi, 1364 yılında Kral III. Casimir tarafından kurulmuştur ve Nicolaus Copernicus, John Paul II veya Bronisław Malinowski gibi önemli mezunlarla bugüne kadar sürekli ders vermektedir. Ülkedeki diğer küresel akredite üniversiteler arasında Varşova Üniversitesi, Poznan'daki Adam Mickiewicz Üniversitesi, Varşova tıp üniversitesi, Łódź Film Okulu, Avrupa Koleji Natolin (Varşova) ve Varşova'daki Fryderyk Chopin Müzik Üniversitesi bulunmaktadır.

1773 yılında kurulan Polonya Milli Eğitim Komisyonu, uluslararası alanda ilk Eğitim Bakanlığı olarak kabul edilir.Günümüzde,Polonya'daki yüksek yükseköğretim,Polonya bilim ve yüksek öğretim bakanlığı  tarafından yönetilmektedir.Yüksek statülerini korumak için, Polonya üniversiteleri Polonya Akreditasyon Komitesi, Yüksek Öğretim Genel Kurulu ve Akademik Okullar Rektörleri Konferansı tarafından düzenli olarak değerlendirilmektedir. Polonya üniversiteleri 18 Nobel ödülü sahibidir ve Polonya eğitim sistemi üç tür derece sunmaktadır: licencjat veya inżynier (birinci aşama yeterliliği), magister (ikinci aşama yeterliliği) ve doktor (üçüncü aşama yeterliliği).

Ayrıca, Polonya üniversitelerine giriş sınavlarının olmaması,uluslararası öğrenciler için çok daha çekici  kılmaktadır.Polonya üniversitelerinde eğitim almak için sadece bir orta öğretim diplomasına, finansal uygulanabilirlik sertifikasına ve İngilizce dil yeterliliğine ihtiyacınız olacaktır.

 


Polonya Danışmanlık Hizmeti Paketimiz 

Batı Akdeniz Eğitim Danışmanlığı ile tanışma

İhtiyacınızın ve size uygun programın belirlenmesi , 

Polonya’da Üniversite başvuru için gerekli olan tüm evrakların yeminli tercümesinin ve tasdiklerinin yaptırılması ve üniversiteye kayıt başvurunuzun adınıza yapılması,

Kayıt işlemleri- Kabul belgesinin gelmesi ve vize işlemleri için destek , vize başvurusu , danışmanlık

Hazırlık aşaması ve Vize başvuru desteği - Oryantasyon - Uçak Bileti ve Transfer ayarlanması – Polonya Havalimanı Karşılama

Şehir Gezisi ve Oryatasyon - Mobil operator hizmeti - Uluslararasi ogrenci karti basvurusu 

Oturum karti basvurusu ve takibi - Seyahat asistanligi -  Polonyada Universite ve Yurt Kayıtları 

Batı Akdeniz Danışmanlık Polonya Şubesi Eğitim sonuna kadar yanınızda... 


Polonya Üniversiteleri Eğitim Katalogu Buradan Cihazınıza indirebilirsiniz  Polonya'da Üniversite Eğitimi

Polonya'da okumak  için Sınav kazanmanız şart değil! Polonya'da Eğitim alarak  biryandan avrupada yaşayabilir , schengen vizeniz ile avrupa birliğinde serbest dolaşım hakkınızı kullanabilirsiniz.  Polonya'da Eğitim  aldığınız üniversite kadar yaşadığınız şehir ve o şehrin sosyal -kültürel yapısıda oldukça önemlidir.Polonyada üniversite eğitimi alarak biryandan Avrupa'nın tam ortasında yaşayacak, ve birçok Avrupa ülkesinden arkadaşlar edineceksiniz.

Polonya'da Üniversite eğitimi  nizin ardından kültür ve vizyon bakımından Türkiye'de üniversite eğitim alan birçok öğrenciden  onlarca adım önce olacaksınız çok uluslu şirketler tarafından daha öncelikle tercih edileceksiniz.

Polonya üniversite eğitimi  almak için herhangi bir sınav kazanma şartı aranmamaktadır.  Polonyada arzu ettiğiniz bölümde eğitim alabilir ve hayalinizdeki mesleğe sahip olabilirsiniz. En az lise diplomasına sahip olmanız  Polonya üniversiteleri  nde eğitim almanız için yeterlidir
Polonya'da Tıp Eğitimi  

Polonya'da tıp eğitimi 6 yıl sürmekte olup öğrencinin sadece lise mezunu olması yeterlidir.Sınav -şart koşul aranmaksınız öğrenciler Polonya'da tıp eğitimini lehçe ve ingilizce dillerinde alabilirler.Yabancı öğrenciler için tıp,diş hekimliği,eczacılık,diyetisyenlik ve fizyoterapi bölümlerine  öğrenci kabul  edilmektedir.

Wroclaw Tıp Üniversitesi Wrocław Tıp Üniversitesi 5 fakülteden oluşmaktadır: Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Halk Sağlığı ve Lisansüstü Eğitim. Toplam sandalye ve klinik sayısı 107'dir. Toplamda, 891 akademik profesör ve öğretmen Tıp Üniversitesi'nde çalışmaktadır ve yaklaşık 3.500 öğrenci çalışmalarına devam etmektedir.

Poznan Tıp Bilimleri Üniversitesi :  90 yıllık akademik deneyime ve büyük gelişme potansiyeline sahip Polonya'nın en iyi ve en büyük tıp üniversitelerinden biridir. Üniversitemiz Polonya'nın önde gelen tıp fakültesidir. Büyük bir eğitim, araştırma ve klinik merkezidir. Klinik eğitim ve araştırma esas olarak 6 klinik hastane ile işbirliğine dayanmaktadır. Toplamda, şu anda Üniversitede okuyan 8200'den fazla öğrenci bulunmaktadır 

Varşova Tıp Üniversitesi: Polonya'daki en eski tıp okullarından biridir. 200 yılı aşkın bir süredir lisans ve lisansüstü düzeyde tıp ve eczacılık alanında eğitim ve öğretim sağlamıştır. Programlar, üniversite düzeyinde eğitimin en yüksek uluslararası standartlarını karşılar ve iyi klinik ve farmasötik uygulama ilkelerine dayanır. Varşova Tıp Üniversitesi'ndeki akademik personel, tıp bilimine ve uygulamasına katkılarından dolayı ulusal ve uluslararası ün kazanmıştır. 

Lodz Tıp Üniversitesi :   1 Ekim 2002'de iki yüksek öğretim kurumunun birleşmesiyle açıldı:Tıp Akademisi ve Askeri Tıp Akademisi.Tıp Üniversitesi,Polonya'nın en büyük devlet tıp üniversitesi ünvanını taşımaktadır.

Jagiellonian Üniversitesi :   Tıp Fakültesi İngilizce Tıp Fakültesi, Tıp Fakültesi'nin yapısal bir birimidir.İlk öğrencileri Ekim 1994'te kabul edildi.2008/2009 akademik yılı boyunca, çoğunluğu Norveç, ABD ve Kanada'dan olmak üzere beş kıtadan ve yirmi ülkeden 480'den fazla öğrenci okula kaydolmuştur.Üniversite  yalnızca İngilizce olarak öğretilen iki tıp programı sunmaktadır. Bu birincisi, ABD / Kanada'daki tıp öncesi kolej / üniversite programlarının mezunları için 4 yıllık bir programdır ve ikincisi, ortaokul mezunları için 6 yıllık bir programdır. 
Polonya'da Mühendislik Eğitimi

Polonya'da Mühendislik Eğitimi 3 ve 4 sene sürmektedir. Öğrenciler Lise mezuniyet belgesi ile başvuru yapabilirler. sınav -şart-koşul aranmaz . Lehçe ve İngilizce dillerinde eğitim alabilirler.Polonyada Mühendislik alanlarında ingilizce eğitim fiyatları   senelik 3000Euro - 4000Euro arasında değişmektedir

                                        

Varşova Teknoloji Üniversitesi

Varşova Teknoloji Üniversitesi Polonya'nın en eski üniversitelerinden biri olup 1826 senesinde kurulmuştur.Üniversite Polonya'nın başkenti Varşova şehrinde bulunmaktadır. 1916 senesinde üniversite bünyesinde mühendislik fakülteleri artırılmış ve teknik üniversite ünvanını almıştır. Varşova teknoloji üniversitesi hakkında  detaylı bilgi için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz 

  • Üniversite mühendislik ve teknoloji alanında Dünya sıralamasında 206. sırada Genel Sıralamada ise 651.sırada yer almaktadır.
  • Üniversite , birbirinden farklı etnik kökenden farklı uluslardan farklı kıtalardan bir çok öğrenciye ev sahipliği yapıp eğitim vermektedir.
  • 11 farklı yurt seçeneğiyle de en ayrıcalıklı okullardan biridir


Rzeszow Teknoloji Üniversitesi 

1966 senesinde  kurulan Rzeszow teknoloji üniversitesi yenilikçi bir yapıya sahiptir.Bilimsel çalışmaları ile adını dünya çapında duyuran üniversiteye her sene 3000 den fazla yabancı öğrenci kayıt yaptırmaktadır.Krakow şehrine yakınlığıda yabancı öğrenciler tarafından tercih sebeplerinden biridir.Üniversitede özellikle Fizyoterapi eğitimi önplana çıkmaktadır.


Gdansk Teknoloji Üniversitesi

Pomeranya Bölgesi'ndeki en büyük teknik üniversite ve Polonya'nın en eski teknik üniversitelerinden biridir. Firma, hayal gücünü pratikle birleştiren, dünya standartlarında modern araştırmaları etkili bir şekilde başlatan ve yürüten bir öğrenme merkezidir. Üniversite, öğrencileri sanayi ve iş dünyasında istihdama mükemmel bir şekilde hazırlayan bir yüksek öğrenim okulu olarak öne çıkıyor. Burada mühendisler sadece en popüler uzmanlıklarda değil, aynı zamanda işgücü piyasasında çok değerli olan çok özel uzmanlıklarda da eğitilmektedir. Akademik yılın ilk açılışı 4 Ekim 1904'te gerçekleşti. Üniversite, 1000 yılı aşkın tarihi geleneğe ve en büyük denizcilik, kültür ve bilim merkezine sahip şehir olan Gdansk'ta kurulmuştur.

 

 Polonya Üniversiteleri Eğitim Kataloğu Buradan Cihazınıza indirebilirsinizPolonyada Üniversite Ücretleri ve Yaşam Giderleri

Polonya Üniversiteleri nde istediğiniz bölümde eğitim almak için sadece lise diplomasına sahip olmanız yeterlidir.Türkiyede herhangi bir liseden mezun bir öğrenci polonya üniversitelerinde Mühendislik - Tıp alanlarında rahatlıkla eğitim alabilmektedir.Polonya Üniversiteleri  kaliteli ve disiplinli eğitim sistemi ile tanınmaktadır. Üniversilerin eğitim kalitesi bakımından Tüm Avrupada kabul görmekte örneğin Almanya yada fransadaki herhangi bir üniversitenin diplomasına denk kabul edilmektedir.

Türkiyede bulunan özel üniversitelerden daha uygun fiyatlarla polonyada üniversite eğitimi alabilirsiniz. Polonya'da Üniversite Okumak sizi maddi açıdan zorlamaz. Polonyadaki Üniversiteler in  toplam maliyeti, Türkiyede bulunan özel üniversiteler ile karşılaştırıldığında oldukça uygun olduğu görülmektedir.
Polonya Üniversiteleri Yök Denkliği Vardır !

Polonya AB üyesi bir ülkedir. Polonyadan Mezun olan öğrenciler AB diploması almaya hak kazanırlar.  Polonya üniversiteleri nin yök denkliği bulunmaktadır. Polonyada herhangi bir üniversiteden mezun olan öğrenci Türkiyede üniversite mezunu sayılmaktadır ve Türkiyede Kısa dönem erbaş yada yedek subay olarak askerlik yapmaktadırlar.

Polonya Üniversiteleri Avrupa Üniversitelerine Denk tir.

Polonyada Eğitim alan öğrenci Avrupada herhangi bir üniversiteden mezun olmuş gibi sayılır .Polonya üniversitelerini sadece yök değil Avrupada tanımakta ve Avrupa'da da denkliği bulunmaktadır. Polonya üniversiteleri yabancı öğrencilere gereken önemi vermektedir.yabancı öğrencilerin sorunları ile yakından ilgilenmek amacıyla yabancı öğrenciler ofisleri bulunmaktadır.Polonya Üniversiteleri Avrupa birliği diploması vermekte olup - Yök denkliği sırasında öğrenciler problem yaşamamaktadır.

Polonya'da Üniversite Eğitimi 3 Yıl !

Polonya'da Eğitim sistemi  : Lisans eğitimi 3 ve 3.5 yıldır. Türkiyede 4 senede mezun olacağınız bölümden Polonyada 3 - 3.5 senede mezun olursunuz böylelike zamandan ve paradan tasarruf eder , iş hayatında 1 sene önce başlarsınız.Polonyada Lehçe yada ingilizce olarak eğitim alabilir , mezun olduğunuzda 2 dil sahibi olursunuz.