Türkçe
English

Gence Devlet Üniversitesi

Azerbaycan Gence Devlet Üniversitesi 1938 yılında kurulmuştur.Gence'nin orta ölçekli bir şehri olan Gencebasar'da (nüfus aralığı 250.000-499.999) bulunan kar amacı gütmeyen bir kamu yüksek öğretim kurumudur.

Gence Devlet Üniversitesi (GSU), Azerbaycan Eğitim Bakanlığı tarafından akredite olmuş  ve YÖK tarafından tanınan Azerbaycan devlet üniversitesidir.Gence devlet üniversitesi (GSU), lisans, yüksek lisans ve doktora dereceleri gibi yasal olarak tanınan yüksek öğrenim derecelerine yol açan çeşitli alanlarda programlar sunmaktadır.

Azerbaycan Gence Üniversitesi, Azerbaycan Cumhuriyeti'nde ileri çalışma ve araştırma, eğitim politikası ve kalkınmayı teşvik eden lisans, lisansüstü ve mesleki çalışmalar için özel bir eğitim kurumudur.Gence Üniversitesi, Sanat, Beşeri ve Sosyal Bilimler, Uygulamalı Bilimler, Ekonomi, Yönetim ve İşletme, Eğitim ve Pedagoji  alanlarında çeşitli ana dalların geniş bir kapsamını sunan, aynı akademik politika ve ilkelerle birleştirilmiş çok sayıda bağımsız okuldan oluşan Azerbaycan'daki köklü üniversitelerinden biridir. 

Gence Üniversitesi aynı zamanda sanayi ile ilişkileri açısından Azerbaycan'ın önde gelen üniversitelerinden biridir.Bugün Üniversite önde gelen yerel ve uluslararası şirketler ile etkili ilişkiler kurmuştur.Gence üniversitesi profesörleri mesleki alanlarında tanınma ve liderlik kazanmışlardır veya ulusal ve uluslararası üne sahip iş liderleri, sanatçılar ve avukatlardır.Bu 82 yıllık Azerbaycan üniversitesi, giriş sınavlarına dayanan titiz bir kabul sürecine sahiptir. Yüzde 85-90 kabul oranıyla Azerbaycan yüksek öğretim kurumu ülkedeki en az seçici kurumlardan biridir.

Gence Devlet Üniversitesi'nde eğitim almak için dünyanın her yerinden gelen öğrenciler kabul için başvurmaya davet edilmektedir. GSU ayrıca öğrencilere kütüphane, konaklama, spor tesisleri, mali yardım ve / veya burslar, yurtdışında eğitim ve değişim programlarının yanı sıra idari hizmetler sunmaktadır.

Gence devlet üniversitesinde  ;  Yabancı diller fakültesi ,  Ekonomi ve iktisadi bilimler fakültesi , filoloji fakültesi  , tarih fakültesi , Kimya ve biyoloji fakültesi , Pedagoji  Fakültesi , matematik ve bilişim fakültesi   , fizik fakültesi   vb  fakülteler  mevcuttur. Üniversite bünyesinde  8000 den fazla  kayıtlı öğrenci bulunmakta olup bunun  900 den fazlası çeşitli ülkelerden gelen yabancı öğrencilerden oluşmaktadır.

Gence devlet devlet üniversitesi’nin  misyonu , demokratik değerlere dayalı özgür ve yaratıcı düşünceye sahip profesyoneller yetiştirmektir. .Üniversite kütüphanesinde 1 milyondan fazla kitap kaynak bulunmaktadır ve 7 okuma odası yanısıra 2 abonelik bölümü sistematik olarak  7 binden fazla öğrenci ve öğretmene hizmet vermektedir.Eğitim alanında ilerleme kaydeden Üniversite, büyük bir spor ve sağlık kompleksi inşa ederek sağlıklı ve güçlü gençlik yetişmesinde de yer almaktadır. Gence Devlet Üniversitesinin öğrenciler için  yurt olanağı mevcuttur. 

Azerbaycan Gence Devlet Üniversitesi'nin Uluslararası İlişbirliği çalışmaları her geçen gün daha da artmaktadır. Üniversite günümüzde eski SSCB üniversitelerinin çoğunu birleştiren Avrasya Üniversiteler Birliği, Hazar Denizi Devletleri Üniversiteler Birliği, Karadeniz Devletleri Üniversiteler Birliği, Avrupa Üniversiteler Birliği gibi kurumların üyesidir. 2002-2004 yılında BSU, Karadeniz Devletleri Üniversiteler Birliği'ni çok başarılı bir şekilde yönetmektedir. Bunun yanı sıra, Üniversitenin bilimsel ve teknik işbirliği, Moskova Devlet Üniversitesi , Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Nice-Sofia Antipole Üniversitesi, Indiana Üniversitesi, Kiyev Ulusal Üniversitesi, Viyana Üniversitesi ve diğer üniversiteler ile değişim programları konusunda ikili anlaşmaları vardır.

Azerbaycan Üniversiteleri Eğitim Katalogu buradan cihazınıza indirebilirsiniz

Gence Devlet Üniversitesi eğitim ücretleri

Gence devlet üniversitesi eğitim maliyetleri bakımından oldukça  uygundur.  Bölümlere göre değişkenlik göstermekle birlikte  senelik  eğitim ücretleri  700$-1200$ arasında  değişmektedir.

Gence Devlet üniversitesinde Konaklama

Gence  devlet üniversitesi öğrencileri için yurt imkanı sunmaktadır.Yurtta konaklamak isteyen öğrenciler  senelik  350$  ödeyerek  üniversitenin yurdunda  kalabilirler. Yurt odalar  3-4 kişiliktir . wc banyo  herkatta  koridorda  ortak kullanıma açıktır.

Gence Devlet Üniversitesi  Eğitim Dili

Üniversitenin eğitim dili sadece  Azerbaycan Türkçesidir. Üniversite  başka bir dilde  eğitim vermemektedir. Üniversite bünyesinde  hazırlık sınıfı  mevcut değildir. Eğitim almak isteyen öğrenciler A2 seviyesinde Azerbaycan Türkçesi dil yeterliliği ile , 1. Sınıftan başlamaktadır