Türkçe
English

BELARUSDA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

Belarus'da Üniversite Eğitimi

Sınava girmeden İstediğiniz lisans derecelerinde oldukça ekonomik fiyatlarla Belarus'da üniversite eğitimi alabilirsiniz.

Belarus'da üniversite eğitimi için son yıllarda yabancı öğrenciler tarafından sıkça tercih edilmektedir.Belarus ülkesi yaşam şartlarının ekonomik oluşu ,üniversitelerin eğitim kalitesi ve sınavsız üniversite kabülü gibi etkenlerden dolayı en çok tercih edilen ülkelerden biri olmuştur.Belarus Eğitim ve üniversite şehirleri olan Baranoviç ve Minsk şehirlerinde senelik 2500 $ dan başlayan fiyatlarla mühendislik,beşeri bilimler,tıp,havacılık gibi bölümlerde eğitim alabilirsiniz.

Belarus üniversiteleri avrupa Birliği üniversitelerince denk olarak kabul edilmektedir.Belarus üniversitelerinin eğitim kaliteleri ve diplomaları avrupada kabul görmektedir.Belarus'da rusça ve ingilizce dillerinde arzu ettiğiniz lisans ve önlisans bölümlerinde eğitim alabilirsiniz.

Son yıllarda gelişen ülkeler arası ilişkiler sayesinde YÖK Belarus üniversitelerini tanımaktadır.Belarus Doğu Avrupa'nın En Önemli Üniversitelerini barındırmaktadır.

Ukrayna ülkesi 1980 - 1990 lı yıllarda sovyetler birliği döneminde SSCB nin en önde gelen üniversitelerine ve akademik kadrolarına sahip idi.Belarus günümüzde bu geleneği ve mirası sürdürmekte olup Belarus Üniversiteleri akademik kadroları, başarıları, ve potansiyelleri ile dünyaca ün yapmıştır. 

Baranoviç Devlet Üniversitesi - Minsk Teknik Üniversitesi ve Belarus Devlet Üniversitesi gibi üniversiteler günümüzde dünyanın her yerinden binlerce öğrenciyi Belarus'da üniversite eğitimi almaya çekmektedir

Belarus'da tıp alanında ,mühendislik alanında , işletme ve ekonomi alanlarında ve  sanat alanlarında uzmanlaşmış birçok  üniversiteyi bulabilirsiniz.Belarus Cumhuriyeti'nde her alanda temel bilgiler edinebilirsiniz, ancak ülke çoğunlukla fizik, matematik ve doğa bilimleri alanındaki güçlü bilimsel okullarıyla tanınır.Belarus yüksek öğretim kurumlarında sözleşmeli eğitim ücretleri, Avrupadaki üniversitelere ve kolejlere kıyasla çok rekabetçidir.Belarus üniversitelerinde sunulan eğitim seviyesi,Batı Avrupadaki eğitim kurumları ile eşdeğer seviyededir.

Belarus, farklı milletlerden ve kültürel geçmişlerden temsilcilere olumlu bir şekilde ev sahipliği yapan çok uluslu bir ülkedir.Yükseköğretim kurumları,uzun süreli eğitim tecrübelerinden ve yabancıların entegrasyonu için elverişli ortamdan gurur duymaktadır.Yeni gelen öğrenciler ve öğrenci toplulukları için denetleme programları vardır.Belarusda Üniversite Eğitimi öncesi Rusça Hazırlık Sınıfı

Belarusda Eğitim dili Rusçadır.Belarus üniversitelerinde eğitim almak isteyen öğrenciler üniversitelerin rusça hazırlık sınıfı fakültelerine kayıt yaptırmalı ve 1 akademik sene rusça hazırlık sınıfı dil eğitimi almalıdırlar.

Hazırlık fakülteleri rusça öğrenmek ve Belarus Cumhuriyeti'nin bir eğitim kurumunda seçtikleri programa kabul edilmeleri gereken konuları incelemek isteyen yabancıları kabul etmektedir.1 akademik sene süreli hazırlık fakültelerini başarı ile bitiren öğrenciler, yüksek öğrenim programlarına (Lisans derecesi, Yüksek Lisans derecesi, lisansüstü derece) başvurmalarını sağlayan standart bir sertifika alırlar.

Yabancı vatandaşlar hazırlık fakülteleri başlangıç tarihleri her sene Eylül , Ekim ve Kasım aylarıdır. Başvurular her sene Nisan ve Agustos ayları arası kabul edilebilir.

Belarus'da Konaklama ve Yaşam

Belarus'daki yabancı öğrenciler üniversite yurtlarında konaklayabilir veya daire kiralayabilirler.Eğitim için ülkeye varmadan önce,her seçeneğin tüm avantajlarını ve dezavantajlarını dikkatlice incelemenizde fayda vardır.Yaşam düzenlemeleriniz ve boş zaman etkinlikleriniz öğrenme süreciniz üzerinde etkili olacaktır.

Belarus'da eğitim alan öğrenciler için yurt konaklaması en ucuz konaklama seçeneğidir.Belarus'daki tüm üniversiteler yabancı öğrencileri için yurtlarda yer sağlamaktadır.Yurtların yaklaşık% 65'inde,öğrenciler ortak bir mutfağa ve banyoya erişimi olan 3 ila 4 kişilik odalarda yaşamaktadır.Bazı yurtlarda  oda blokları mevcut olup iki oda bir mutfağı ve banyoyu paylaşır.Yurt odalarında yatak, çalışma masası,elbise dolap ve kitaplık mevcut olup öğrenciler aylık 40-50 dolar arası ücret ödemektedirler. Yurtlarda genellikle spor salonları, dinlenme odaları, kantinler ve kütüphanelerin yanı sıra bir güvenlik hizmeti bulunur.

Yurt ücretleri öğrenim ücreti kapsamında değildir!

Yurtlarda yaşayan öğrenciler bir dizi kurala uymak zorundadır.Doğal olarak, mobilyaları sağlam tutmalı, odaları temiz tutmalı, gürültüyü düşük tutmalı yaşam alanlarında ve ortak alanlarda sigara içmekten kaçınmalı,tesislerde alkol tüketmemelidir.Her öğrenci, yurda girerken kuralları içeren ayrıntılı bir rehber alır.

Belarus üniversiteleri eğitim kataloğu cihazınıza buradan indirebilirsiniz