Türkçe
English

Polonyada Eğitim


Polonya Üniversiteleri Hakkında 

Polonya , yurtdışında okumayı arzulayan öğrenciler için birçok fırsat sunan modern bir ülkedir. Avrupa'nın kalbindeki konumu, Avrupa Birliği üyeliği de öğrencilerin bu ülkeyi tercih etmelerindeki başlıca sebeplerdendir.Farklı kültürlerin buluştuğu samimi, güvenli, finansal açıdan çekici olan polonya tarih açısındanda zengindir. 

Polonya üniversiteleri yabancı öğrenciler için oldukça için caziptir. İngilizce olarak yürütülen geniş eğitim müfredatına sahiptirler.Polonya üniversiteleri dünya standartlarında araştırma yapmak için yüksek bir öğretim ve araç standardına sahiptirler ve yıldan yıla, uluslararası sıralamalarda yükselmekte ve dünya çapındaki itibarlarını artırmaktadırlar.

Polonya üniversiteleri sürekli olarak yeni uluslararası akreditasyonlar ve sertifikalar kazanmakta ve uluslararası olanlar da dahil olmak üzere, yeni fikirlere açık , öğrencileri destekleyen yüksek nitelikli akademik personel istihdam etmektedir.

Polonya coğrafya ve önemli şehirleri

Polonya, Avrupa'nın tam merkezinde yer almaktadır. Toplam 312.679 km² (120.728 sq mi) yüzölçümü ile kıtadaki yedinci en büyük ülkedir. Polonya nüfusu yaklaşık olarak 42 milyondur.  Polonya 7 ülkeyle komşudur: Batıda Almanya, güneyde Çek Cumhuriyeti ve Slovakya, doğuda Ukrayna, Belarus ve Litvanya ve kuzeyde Rusya bulunmaktadır.

Polonya başkenti varşova olup varşova'dan sonraki önemli şehirleri , Wroclaw , Krakow , Gdansk , Lodz  olarak olarak sıralayabiliriz 


Warszawa (Varşova):Yaklaşık olarak 2 milyon nüfusa sahip olan Varşova şehri Polonya'nın başkentidir ve en kalabalık nüfusa sahip olan şehirdir. Polonya halkının çoğunluğu iş ve eğitim için Warşova şehrine yerleşmektedir. Bunun nedeni, canlı bir ruha sahip yükseköğretim kurumları, kültür ve bilimler için önemli bir merkezdir.

Şehir II. Dünya Savaşı sırasında tamamen tahrip edildikten sonra, komünizm yıllarıyla istikrarlı bir ilerleme kazanmıştır. Bu, şehrin mimarisi ve ticari yapısı açısından iyileşmesine yardımcı olmuştur. Varşova'da eğitim almayı planlıyorsanız Varşova üniversiteleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz

Warşova şehrinde 2 asırlık geçmişe sahip çok sayıda devlet üniversitesi bulunmaktadır.Bunlardan en önemlileri şunlardır :

  • Varşova üniversitesi : kuruluş tarihi 1816 
  • Varşova Teknoloji üniversitesi : kuruluş tarihi 1826
  • Varşova Tıp üniversitesi : kuruluş tarihi 1809
  • Varşova Yaşam bilimleri üniversitesi : kuruluş tarihi 1816
  • Varşova Ekonomi üniversitesi : kuruluş tarihi 1806

Kraków (Kraków):Şehir, çarpıcı bir mimariye ve önemli bir turistik cazibe merkezi olan güzel sanat eserlerine sahiptir. 1596 yılına kadar kraliyet ailesinin hüküm sürdüğü yer ve Polonya'nın başkentiydi.

Polonya'nın ilk üniversitesi olarak, 1364 yılında kurulan Jagiellonian Üniversitesi, Kraków'da bulunur ve Polonya biliminin beşiği olarak kabul edilir. Kraków'un 730.000'den fazla sakini vardır ve önemli bir kültürel ve akademik merkezdir.

Wrocław:Polonya'nın dördüncü büyük şehri ve Aşağı Silezya'nın (Dolny Śląsk) başkentidir. Tarihini ve konumunu tanımlayan eşsiz bir atmosfere sahip güzel bir Eski Kent bulunmaktadır. 

Gdansk:Polonya'da önemli bir limandır ve 750.000 kişilik bir nüfusla birlikte Sopot ve Gdynia ile Tricity Metropolü'nü oluşturur. Gdansk, Polonya ve Almanya'nın dönüşümlü olarak sahip olduğu önemli bir Hansa şehriydi. Burası II. Dünya Savaşı ve Polonya Dayanışma Hareketi'nin başladığı yerdir.

Poznań: Poznan şehri , Polonya'nın en eski ve en büyük şehirleri arasındadır ve Paris-Moskova rotası nedeniyle Poznań önemli bir ulaşım ve ticaret merkezidir. Poznań, 1925'ten beri Uluslararası Ticaret Fuarı'nın yapıldığı yerdir. Ayrıca, gelişimine katkıda bulunan çok sayıda üniversite ve araştırma enstitüsüne sahiptir.

Lodz : Lodz Polonya'da önemli bir şehirdir ve tekstil üretim merkezidir.Bir zamanlar şehrin ticaret ve ticaretinin önemli bir parçası olan 19. yüzyıldan kalma makine, kumaş ve el sanatları ile merkezi tekstil müzesi'ne sahiptir. Bir zamanlar fabrika olan Manufaktura kompleksi, canlı bir sanat ve kültür merkezine dönüştürülmüştür.Polonya, orada geçirdiğiniz zamanı değerli kılabilecek çok sayıda şehir ve üniversiteye sahiptir. Dahası, bu ülkedeki herhangi bir üniversiteden alınan bir derecenin değeri, diğer Avrupa bölgelerinden çok daha fazladır. Polonya'da Eğitim ile alakalı detaylı bilgi için , Polonya üniversiteleri sayfamızı  ziyaret edebilirsiniz