Türkçe
English

Varşova Üniversitesi

Varşova şehri Genel Bakış 

Varşova Ekonominin ve siyasetin başkentidir.  “Phoenix City” olarak anılmaktadır. Varşova şehri 2015 senesinde Birleşmiş Milletler tarafından dünyanın en yaşanılabilir şehirleri sıralamasında 19. sırada gösterilmiştir ve listede hızla tırmanmaktadır.

Varşova şehri Vistula nehrinin kıyısına kurulmuş olan şehir kurulduğu günden beri Polonya sanatı ve biliminin de başkenti olmayı başarmıştır.  Ayrıca şehrin” Old Town ” olarak geçen eski Varşova bölümü de UNESCO tarafından Dünya Tarih Mirası Listesinde yerini almıştır. Varşova yılda 60 binden fazla yabancı öğrenci toplamda ise 200 binden fazla öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır.

 

Varşova Üniversitesi 

1816’da kurulan Varşova Üniversitesi 2016 yılında kuruluşunun 200. yılını kutlamıştır.Geçmişi itibari ile Varşova’daki en eski akademik kurumdur. 

Varşova Üniversitesi Dünya’nın en iyi 500 üniversitesi içinde 301-400 diliminde sıralamasında bulunmaktadır.

Varşova Sosyal bilimler Üniversitesi Polonya’daki üniversiteler arasında en yüksek sıralamaya sahip üniversitedir. YÖK’ün de güvenilir bulduğu Shanghai Ranking’e göre 2003-2014 yılları arasında Dünya’nın en iyi 500 üniversitesi arasında 301-400 arası dilimde gösterilmiştir. Varşova Üniversitesi ni kısaca kalite ve prestij olarak özetleyebiliriz.

Varşova sosyal bilimler ve psikoloji üniversitesi her yıl yaklaşık 60 bin öğrenciye evsahipliği yapmaktadır. Üniversite, öğrencilere sosyal bilimler, beşeri bilimler, doğa bilimleri gibi 30 farklı alanda Lehçe ve ingilizce eğitim olanağı sunmaktadır. Üniversite’nin öne çıkan özelliği eğitim ve araştırmaya önem vermesi denilebilir.  Üniversite 3500 Akademisyen  mevcuttur.Bunun 750 den fazlası Profesör - 600 den fazlası doçenttir. Üniversite aynı zamanda Avrupa Birliği, AEA gibi kurumların  finanse ettiği uzay bilimden arkeolojiye 100 farklı uluslararası araştırmaya da destek vermektedir. 

Varşova Üniversitesi' nde uluslararası bir ortam mevcuttur. Üniversiteyi dünya genelinden cok sayıda yabancı öğrenci tercih etmektedir,  İspanya, Almanya, İtalya, Fransa ve Türkiye’den gelen öğrenciler ağırlıktadır.

Varşova Üniversitesi İngilizce Hazırlık ( Varşova Sosyal bilimler Üniv)

İngilizce kursuna A0 ( başlangıç seviyesi ) ile başlayanlar, adaylar kurs sonunda B1 seviyesine gelmektedir. B1 adaylar da yazın yapılan kursa katılarak B2 olmakta  Daha sonra B2’ye ulaşan adaylar Varşova Üniversitesinden B2 Sertifikası almaktadırlar. Varşova Üniversitesi Ücretleri Eğitim alınan bölüme göre Senelik Eğitim harcı 2500 Euro ile 4000 Euro arasında değişmektedir.

Süre: 2 sömestır / 600 saat / Haftada 5 Gün / 1 ders 45 dk / Günlük 4 ders
Hazırlık Ücreti: A0/A1/A2/B1/B2 için  – yaklaşık : €3000
Hazırlık Kayıt Tarihleri: 1 Nisan – 31 Ağustos
Hazırlık Tarihleri: Başlangıç Ekim – Bitiş Haziran

Genel Masraflar

Yurt/Konaklama ücretleri : 75-150€/Ay
Yemek ve diğer masraflar : 200-250€/
Kitap Ücretleri : 150-200€/Dönem
Ulaşım : 20€/Ay

Varşova Üniversitesi İngilizce Lisans Bölümleri ve Fiyatları  listede görebilirsiniz , Psikoloji bölümü ve diğer lisans programları - detaylar ve kabul şartları için Batı Akdeniz Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile iletişime geçiniz

Varşova Üniversitesi Yüksek Lisans Bölümleri 

Varşova Üniversitesinin sahip olduğu Varşova Üniversitesi Kütüphanesi , Avrupa’nın en eski kütüphanelerinden biridir.Sosyal bilimler alanında ülkenin en iyi üniversitesi olan Varşova Üniversitesi , birçok tanınmış siyasetçi yetiştirmiştir ( Cumhurbaşkanı Bronislaw Komorowski , Başbakan Tedausz Mazowiecki ). Yine Üniversite’nin yetiştirdiği tanınmış fizikçi Jozef Rotblat , Nobel Barış Ödülünü 1995’te almıştır.

Varşova Üniversitesi genç araştırmacılara , araştırma bilincini aşılamak ve metodolojik becerilerini geliştirmek için geniş olanaklar sunmaktadır.Yüksek lisams bölümlerine başvuru için üniversite diploması ve ingilizce yeterlilik belgesi ( ielts , toefl gibi.) gerekmektedir.

Varşova sosyal bilimler üniversitesi Yüksek Lisans bölümleri : Mütercim tercümanlık (İngilizce /lehçe )( 1 Yıl ) ,  Film ve Televizyon ( 1 Yıl  ) İngilizce Öğretmenliği  ( 1Yıl ) , ve Psikoloji ( 2 Yıl ) bölümlerinde ingilizce yüksek lisans imkanı sunmaktadır. Üniversitede Yüksek lisans ücretleri senelik  2200 - 4300 Euro arasında değişmektedir
     

Varşova Teknoloji Üniversitesi 

Varşova Teknik Üniversitesi, mühendislik ve uygulamalı bilimler alanlarında eğitim vermektedir.Üniversite 1826 yılında kurulmuş olup Avrupanın en köklü üniversitelerinden biridir.

Varşova Teknoloji Üniversitesi, Polonya’daki teknik üniversiteler arasında en yüksek sıralamaya sahiptir. Mimarlıktan işletmeye, matematikten bilgisayar bilimlerine ve hatta robotik, bioteknoloji, havacılık, jeodezi, ulaşım mühendisliğine kadar bir çok farklı alanda çok geniş bir bölüm yelpazesi sunmaktadır.                                                          

Varşova Teknoloji ( Teknik ) Üniversitesi

Varşova Teknik Üniversitesi'nde Foundation yani Mühendislik hazırlıkta İngilizce yanında ağırlık Matematik ve Fizik bölümleri dersleri gösterilir, Mühendislik Hazırlık’a katılanlara şartlı kabul verilir, başarı ile tamamlayanlar doğrudan bölümlerine başlarlar.
Süre: 2 sömestır / 600 saat
8 Ekders  Matematik, Kimya, Bilgi Teknolojilerine Giriş, Mühendisliğe Giriş, Mühendislik Bölümleri İçin Teknik İngilizce, Yabancılar İçin Lehçe & Leh Kültürü
Ücret: €3000                                                                         

Varşova Teknik Üniversitesi'nde İngilizce dilinde eğitim verilen lisans bölümleri 

  • İnşaat Mühendisliği
  • Elektrik Mühendisliği
  • Elektronik ve Bilgi Teknolojileri
  • Çevre Mühendisliği
  • Üretim Mühendisliği
  • Havacılık ve Uçak mühendisliği
  • İşletme fakültesi Y. Lisans Bölümleri

Üniversite'de senelik Eğitim ücretleri 3500 -4000 Euro arasında  değişmektedir. Eğitim süresi  bölümlere  göre  3-4 sene arasında  değişmektedir. 


Polonya Üniversitelerine kabul için başvururken gerekli tüm belgeleri hazırlamanız gerekir. Başvuru evrakları farklı ülkeler değişiklik gösterebileceğinden, gerekli belgelerin bir listesini doğrudan Batı Akdeniz Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı şubelerimizden isteyebilir , Canlı sohbetimizi kullanarak örnek belgeler talebinde bulunabilirsiniz .