Türkçe
English

Varşova Üniversitesi

Varşova şehri Genel Bakış 

Varşova Ekonominin ve siyasetin başkentidir.  “Phoenix City” olarak anılmaktadır. Varşova şehri 2015 senesinde Birleşmiş Milletler tarafından dünyanın en yaşanılabilir şehirleri sıralamasında 19. sırada gösterilmiştir ve listede hızla tırmanmaktadır.

Varşova şehri Vistula nehrinin kıyısına kurulmuş olan şehir kurulduğu günden beri Polonya sanatı ve biliminin de başkenti olmayı başarmıştır.  Ayrıca şehrin” Old Town ” olarak geçen eski Varşova bölümü de UNESCO tarafından Dünya Tarih Mirası Listesinde yerini almıştır. Varşova yılda 60 binden fazla yabancı öğrenci toplamda ise 200 binden fazla öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır.

 

Varşova Üniversitesi 

1816’da kurulan Varşova Üniversitesi 2016 yılında kuruluşunun 200. yılını kutlamıştır.Geçmişi itibari ile Varşova’daki en eski akademik kurumdur. Varşova Üniversitesi Dünya’nın en iyi 500 üniversitesi içinde 301-400 diliminde sıralamasında bulunmaktadır.Varşova Üniversitesi topluluğu 4.800 yabancıdan oluşmaktadır: öğrenciler, doktora öğrencileri, çalışanlar ve diğerlerinin yanı sıra Erasmus + programının hibe sahipleri. Akademik değişimlerle ilgili olarak, Varşova Üniversitesi sadece Polonya'da değil, aynı zamanda uluslararası alanda da öne çıkmakta ve tüm Avrupa'daki 3.000'den fazla yüksek öğrenim kurumunda öğrenci değişimi değerlendirmesinin bir parçası olarak yayınlanan Avrupa Komisyonu sıralamasının liderlerinden biri olarak öne çıkıyor. Varşova Üniversitesi, Belarus, Çin, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, Türkiye ve Ukrayna'dan gelen öğrenciler arasında en popüler olanıdır.

Varşova Üniversitesi hakkında 

 • 1816 yılında kuruldu
 • Polonya'nın en büyük üniversitesi ve ülkenin en iyi araştırma merkezidir.Polonyada bulunan Üniversitelerin ulusal sıralamasında 1. sırada yer almaktadır
 • Times Higher Education World University Ranking (THE), Quaquarelli Symmonds World University Ranking (QS), Academic Ranking of World Universities (ARWU) gibi küresel sıralamalara göre dünyadaki üniversitelerin ilk %3'üne girmektedir.
 • Eğitim kalitesinin uluslararası karşılaştırmalı değerlendirmelerinde çok iyi konumlara sahiptir: UW tarafından sağlanan 17 program, Subject 2019 tarafından QS Dünya Üniversite Sıralamasında listelenmiştir; UW tarafından yürütülen 11 konu, Şangay Akademik Konular Sıralaması 2019'da sıralandı (Fizik ve Matematik dünya çapında 51-75 arasında sıralandı)
 • Varşova Üniversitesi 2019 Erasmus+ programının bir parçası olarak başlatılan 'Avrupa Üniversiteleri' teklif çağrısında finansman için Avrupa Komisyonu tarafından seçilen 4EU + Avrupa Üniversite İttifakı'na aittir.Avrupa Komisyonu tarafından Avrupa Araştırmacılar Şartı'nın ilkelerini benimsediği için "Araştırmada İK Mükemmelliği" unvanını aldı, bu da UW'nin dostane bir çalışma ortamı ve şeffaf bir işe alım prosedürü sunduğu anlamına geliyor.


Neden Varşova Üniversitesi?

Uluslararası pozisyon

20 bine ulaşan toplam araştırma üniversitesi sayısı dikkate alındığında, Varşova Üniversitesi dünyanın en iyi üniversitelerinin ilk %3'ü arasında yer almaktadır. Uluslararası sıralamalara göre, aynı zamanda Polonya'nın en iyi üniversitesi ve Avrupa'nın bu bölgesindeki önde gelenlerden biridir. Buna ek olarak, Varşova Üniversitesi, eğitim kalitesinin, özellikle Quacquarelli Symonds Dünya Üniversite Sıralaması ve Eduniversal Best Masters ve MBA Worldwide gibi çalışma programlarının karşılaştırmalı değerlendirmelerinde çok iyi konumlara sahiptir. UW tarafından sağlanan 17 program, Subject 2019 tarafından QS Dünya Üniversite Sıralamasında listelenmiştir. UW tarafından yürütülen 11 ders, Şangay Akademik Konular Sıralaması 2019'da sıralandı (Fizik ve Matematik dünya çapında 51-75 arasında sıralandı).

Eğitimin kalitesi

Varşova Üniversitesi'ndeki eğitimin kalitesi, üniversitenin kendisi tarafından yapılan ve öğrencilerin çoğunluğunun üniversite ve eğitim programı seçimlerinden memnun olduklarını gösteren yıllık değerlendirmelerle doğrulanmaktadır. Üniversitenin en güçlü noktaları şunlardır: prestiji, gelişim fırsatları, çalışma ortamı. Eğitimin kalitesi, Üniversite mezunları ile yapılan araştırmalarla da doğrulanmaktadır. Varşova Üniversitesi, eski öğrencilerin kariyerlerini izleyerek Avrupa'da türünün en büyük araştırma girişimini yürütmektedir. Sonuçlar, Varşova Üniversitesi'nden diploma almanın iş piyasasında kesin bir varlık olduğunu göstermektedir; Ankete katılanların% 94'ü mezun olduktan sonra iş bulmuştur.Varşova Sosyal Bilimler Üniversitesi 

Varşova Sosyal bilimler Üniversitesi Polonya’daki üniversiteler arasında en yüksek sıralamaya sahip üniversitedir. YÖK’ün de güvenilir bulduğu Shanghai Ranking’e göre 2003-2014 yılları arasında Dünya’nın en iyi 500 üniversitesi arasında 301-400 arası dilimde gösterilmiştir. Varşova Üniversitesi ni kısaca kalite ve prestij olarak özetleyebiliriz.

Varşova sosyal bilimler ve psikoloji üniversitesi her yıl yaklaşık 60 bin öğrenciye evsahipliği yapmaktadır. Üniversite, öğrencilere sosyal bilimler, beşeri bilimler, doğa bilimleri gibi 30 farklı alanda Lehçe ve ingilizce eğitim olanağı sunmaktadır. Üniversite’nin öne çıkan özelliği eğitim ve araştırmaya önem vermesi denilebilir.  Üniversite 3500 Akademisyen  mevcuttur.Bunun 750 den fazlası Profesör - 600 den fazlası doçenttir. Üniversite aynı zamanda Avrupa Birliği, AEA gibi kurumların  finanse ettiği uzay bilimden arkeolojiye 100 farklı uluslararası araştırmaya da destek vermektedir. 

Varşova Sosyal bilimler Üniversitesi' nde uluslararası bir ortam mevcuttur. Üniversiteyi dünya genelinden cok sayıda yabancı öğrenci tercih etmektedir,  İspanya, Almanya, İtalya, Fransa ve Türkiye’den gelen öğrenciler ağırlıktadır.

Varşova Üniversitesi İngilizce Hazırlık ( Varşova Sosyal bilimler Üniv)

İngilizce kursuna A0 ( başlangıç seviyesi ) ile başlayanlar, adaylar kurs sonunda B1 seviyesine gelmektedir. B1 adaylar da yazın yapılan kursa katılarak B2 olmakta  Daha sonra B2’ye ulaşan adaylar Varşova Üniversitesinden B2 Sertifikası almaktadırlar. Varşova Üniversitesi Ücretleri Eğitim alınan bölüme göre Senelik Eğitim harcı 2500 Euro ile 4000 Euro arasında değişmektedir.

Süre: 2 sömestır / 600 saat / Haftada 5 Gün / 1 ders 45 dk / Günlük 4 ders
Hazırlık Ücreti: A0/A1/A2/B1/B2 için  – yaklaşık : €3000
Hazırlık Kayıt Tarihleri: 1 Nisan – 31 Ağustos
Hazırlık Tarihleri: Başlangıç Ekim – Bitiş Haziran

Genel Masraflar

Yurt/Konaklama ücretleri : 75-150€/Ay
Yemek ve diğer masraflar : 200-250€/
Kitap Ücretleri : 150-200€/Dönem
Ulaşım : 20€/Ay

Varşova Sosyal Bilimler Üniversitesi İngilizce Lisans Bölümleri ve Fiyatları  listede görebilirsiniz , Psikoloji bölümü ve diğer lisans programları - detaylar ve kabul şartları için Batı Akdeniz Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile iletişime geçiniz

Varşova Sosyal Bilimler Üniversitesi Yüksek Lisans Bölümleri 

Varşova Sosyal Bilimler Üniversitesinin sahip olduğu Varşova Üniversitesi Kütüphanesi , Avrupa’nın en eski kütüphanelerinden biridir.Sosyal bilimler alanında ülkenin en iyi üniversitesi olan Varşova Üniversitesi , birçok tanınmış siyasetçi yetiştirmiştir ( Cumhurbaşkanı Bronislaw Komorowski , Başbakan Tedausz Mazowiecki ). Yine Üniversite’nin yetiştirdiği tanınmış fizikçi Jozef Rotblat , Nobel Barış Ödülünü 1995’te almıştır.

Varşova Üniversitesi genç araştırmacılara , araştırma bilincini aşılamak ve metodolojik becerilerini geliştirmek için geniş olanaklar sunmaktadır.Yüksek lisams bölümlerine başvuru için üniversite diploması ve ingilizce yeterlilik belgesi ( ielts , toefl gibi.) gerekmektedir.

Varşova sosyal bilimler üniversitesi Yüksek Lisans bölümleri : Mütercim tercümanlık (İngilizce /lehçe )( 1 Yıl ) ,  Film ve Televizyon ( 1 Yıl  ) İngilizce Öğretmenliği  ( 1Yıl ) , ve Psikoloji ( 2 Yıl ) bölümlerinde ingilizce yüksek lisans imkanı sunmaktadır. Üniversitede Yüksek lisans ücretleri senelik  2200 - 4300 Euro arasında değişmektedir
     

Varşova Teknoloji Üniversitesi 

Varşova Teknik Üniversitesi, mühendislik ve uygulamalı bilimler alanlarında eğitim vermektedir.Üniversite 1826 yılında kurulmuş olup Avrupanın en köklü üniversitelerinden biridir.Varşova Teknoloji Üniversitesi teknik bir araştırma üniversitesidir. Modern terminolojide bu, Bologna Süreci'ne göre, Üniversitenin ileri bilimsel araştırmalara dayanan çok seviyeli bir sistemde eğitim verme hakkına sahip olduğu anlamına gelir.

Fakülteler, takip ettikleri tüm bilimsel disiplinlerde doktora derecesi verme hakkına sahiptir. Devlet akreditasyonu ve toplum tarafından tanınması ile onaylanan bu bilimsel ve eğitim seviyesi, Varşova Teknoloji Üniversitesi'ni Polonya hukuk sisteminin öngördüğü gibi en yüksek özerklik seviyesine sahip akademik üniversiteler arasına yerleştirmektedir.

Varşova Teknik Üniversitesi aşağıdaki seviyelerde (derecelerde) eğitim sunmaktadır: mühendis, bilim yüksek lisans ve doktora tüm alanlarda - inşaat mühendisliği ve mimarlıktan, en uzun geleneğe sahip, güncel optoelektronik, malzeme nanoteknolojisi, biyoteknoloji ve biyomedikal teknolojiye kadar. Teknik çalışmaların doğal bir tamamlayıcısı, ekonomi, sosyal bilimler, yönetim, idare ve işletme alanlarında eğitimdir.

Varşova Teknoloji Üniversitesi'nin eşsiz bir karakteri ve itibarı, mezunları tarafından şekillendirilmektedir; Sektördeki makro yapılara öncülük ediyorlar ve Polonya'nın bugününü ve geleceğini yaratmaya aktif olarak katılmaktadır.Dünyanın en iyi araştırma merkezlerinde araştırma yapmakta ve  21. yüzyılın teknolojilerini yaratmaktadır. Varşova Teknoloji Üniversitesi diplomasının, gerçek profesyonel başarıya ve insan faaliyetinin birçok alanında hırsların yerine getirilmesine giden yolun başlangıcı olduğunu açıkça görebiliriz.

Varşova Teknoloji Üniversitesi, Polonya’daki teknik üniversiteler arasında en yüksek sıralamaya sahiptir. Mimarlıktan işletmeye, matematikten bilgisayar bilimlerine ve hatta robotik, bioteknoloji, havacılık, jeodezi, ulaşım mühendisliğine kadar bir çok farklı alanda çok geniş bir bölüm yelpazesi sunmaktadır.                                                          

Varşova Teknoloji ( Teknik ) Üniversitesi

Varşova Teknik Üniversitesi'nde Foundation yani Mühendislik hazırlıkta İngilizce yanında ağırlık Matematik ve Fizik bölümleri dersleri gösterilir, Mühendislik Hazırlık’a katılanlara şartlı kabul verilir, başarı ile tamamlayanlar doğrudan bölümlerine başlarlar.
Süre: 2 sömestır / 600 saat
8 Ekders  Matematik, Kimya, Bilgi Teknolojilerine Giriş, Mühendisliğe Giriş, Mühendislik Bölümleri İçin Teknik İngilizce, Yabancılar İçin Lehçe & Leh Kültürü
Ücret: €3000                                                                         

Varşova Teknoloji Üniversitesi'nde İngilizce dilinde eğitim verilen lisans bölümleri 

 • İnşaat Mühendisliği
 • Elektrik Mühendisliği
 • Elektronik ve Bilgi Teknolojileri
 • Çevre Mühendisliği
 • Üretim Mühendisliği
 • Havacılık ve Uçak mühendisliği
 • İşletme fakültesi Y. Lisans Bölümleri
 • Elektrikli araç teknolojisi

Üniversite'de senelik Eğitim ücretleri 3500 -4000 Euro arasında  değişmektedir. Eğitim süresi  bölümlere  göre  3-4 sene arasında  değişmektedir. Varşova Tıp Üniversitesi

Varşova Tıp Üniversitesi Polonya'da en üst sıralarda yer alan bir tıp üniversitesidir. Akademik mükemmellikte 200 yılı aşkın bir geleneğe sahip olan Varşova tıp üniversitesi, Polonya'daki en büyük akademik merkezlerden biridir ve 3'ü İngilizce olarak öğretilen 16 uzmanlık programı sunan çağdaş bir üniversitedir.

Varşova tıp üniversitesi , yüksek standartlı eğitim fırsatları yaratmaya kendini adamıştır. Tüm kurslar, Avrupa kalite güvence standartlarına uygun olarak güncel öğretim teknikleri kullanılarak seçkin tıp uzmanları tarafından verilmektedir.

Varşova tıp üniversitesi mezunları dünyanın herhangi bir yerinde tıp, diş hekimliği veya eczacılık yapmaya hazır iyi hazırlanmış sağlık profesyonelleridir. Üniversite, yalnızca bilimsel olarak kanıtlanmış, ancak çağdaş tıbbi prosedürleri öğretmeyi kesin olarak ilan eder. Kanıta Dayalı Tıp, temel, klinik öncesi ve klinik araştırmalarda uzmanlaşmış üniversite tesislerinde daha da geliştirilmiştir. Öğrenciler akademik araştırmalara katılmaya teşvik edilir ve genellikle mezun olmadan önce bile bilimsel yayınların ortak yazarlarıdır.

Varşova tıp üniversitesi , uluslararası bir üniversitedir ve uluslararası önemli kuruluşların aktif bir üyesidir: EUA (Avrupa Üniversiteler Birliği), AMEE (Uluslararası Tıp Eğitimi Birliği), ECTS MA Tıp Derneği, IREG (Akademik Sıralama ve Mükemmellik Gözlemevi)

Avrupa Araştırmacılar Şartı'nın ilkelerini benimsediği için "Araştırmada İK Mükemmelliği" unvanını almıştır.

Dünya Etki Sıralaması 2021 - Times Higher Education'da, İYİ SAĞLIK VE REFAH kriteri içindeki MUW, tüm Polonya üniversiteleri arasında en yüksek sırada yer aldı.Uluslararası olanlar da dahil olmak üzere Varşova tıp üniversitesi'deki tüm öğrenciler, 120'den fazla tanınmış Avrupa üniversitesi arasında hareketlilik sağlayan Erasmus + programına katılabilirler.

Varşova Tıp Üniversitesi Yabancı Diller Merkezi, aday öğrenciler için bir ingilizce dilinde sağlık bilimleri hazırlık programı olan Premed College sunmaktadır. Programyoğun bir İngilizce dili ve Lehçe dil kurslarını ve ardından biyoloji, anatomi, fizik ve kimya hazırlık kurslarını içerir. Ayrıca, İngilizce dilinde diğer üniversite programlarına aday adaylarına destek olarak Hazırlık Okulu sunmaktadır. Yabancı Diller Merkezi, Polonya Dili ve Kültürü Yaz Okulu'nda ve İngiliz Dili Yaz Okulu'nda düzenli olarak gruplar açmaktadır. Yabancı Diller Merkezi'nde, Yabancı Dil Olarak Lehçe B1 veya B2 Devlet Sertifikası Sınavına hazırlanmak ve katılmak da mümkündür.

 

Polonya Üniversitelerine kabul için başvururken gerekli tüm belgeleri hazırlamanız gerekir. Başvuru evrakları farklı ülkeler değişiklik gösterebileceğinden, gerekli belgelerin bir listesini doğrudan Batı Akdeniz Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı şubelerimizden isteyebilir , Canlı sohbetimizi kullanarak örnek belgeler talebinde bulunabilirsiniz .