Türkçe
English

HARKOV POLİTEKNİK ÜNİVERSİTESİ

Ukrayna Harkov Politeknik Üniversitesi  

Harkov Politeknik Üniversitesi, Dünya Sıralamasında ilk 1000 üniversite içerisinde yeralmaktadır. Ukrayna Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Akredite seviyesi en yüksek 4. seviye bir üniversite olarak akredite edilmiştir.Üniversite ukraynanın en iyi  teknik üniversitesi olmakla birlikte tarihi 1850 senelerine dayanmaktadır.

Harkov Teknik Üniversitesi 'nde Eğitim almak için sınav kazanmanız gerekmez.Harkov Politeknik Üniversitesi bölümleri okumak için meslek lisesi veya lise diploması yeterli olmaktadır.

Harkov Politeknik Üniversitesi taban puanları yoktur. Lise veya meslek lisesi mezunları Kharkiv Politeknik Üniversitesi bölümlerinde ingilizce ve ukraynaca eğitim alınabilir. Bazı yüksek lisans bölümlerinde ingilizce eğitim alabilirsiniz.

                                                                                

                                                                     

                                                                                   


Harkov Politeknik Üniversitesi Uzaktan Eğitim

Ulusal Teknik Üniversitesi "Kharkiv Politeknik Enstitüsü" Türkiye, Çin, Nijerya, Azerbaycan, Özbekistan ve diğer ülkelerde temsilciliklerini oluşturmuştur. Amaç, yabancı öğrencilere Harkov Politeknik Üniversitesi bünyesinde eğitimlerini uzaktan kayıt yaptırma fırsatı sunmak ve Fakülte giriş sınavlarına girmek için kendi ülkelerinde sınavlara giriş olanağı sağlamaktadır.ve çeşitli nedenlerle mezun olmamışlarsa üniversitedeki çalışmalarına devam etmektir. Kharkiv Politeknik Üniversitesinde Ukrayna'da bulunan savaş devam ettiği sürece eğitim uzaktan olacaktır.

Batı Akdeniz Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı , Harkov Politeknik Üniversitesi Türkiye Resmi Temsilciğiliğini 2009 senesinden günümüze kadar başarı ile yürütmekte olup  2020 senesinde üniversite bünyesinde ''Türk Kültür Merkezi '' açılışı yapmıştır.

2022 senesinde Ukrayna'daki özel durumdan dolayı firmamızın Türkiye'deki şubeleri Harkov Politeknik Üniversitesi Fakülte Kabul Sınavı Merkezi olmuştur. 

Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanlığı ilgili belgeyi onayladı: "2022'de yüksek öğrenim için çalışmaya kabul prosedürü". Buna göre, yabancı öğrenciler üniversiteye sadece Ukrayna'da değil,aynı zamanda uzaktan da üniversite tarafından belirlenen firmalar aracılığı ile kayıt yaptırabilecek ve eğitim de çevrimiçi olabilecek.Bunu yapmak için, üniversiteler bir dizi hizmet sunmak için başvuru sahibinin ülkesinde ikamet eden resmi bir danışmanlık firması ile  anlaşma yapar.Özellikle, öğrenci adayının tanımlanması ve başvuru sahibinin orijinal belgelerinin doğrulanması,başvuruların elektronik biçimde kabul edilmesinin organizasyonu,üniversite tarafından uzaktan istişareler ve giriş sınavları yapmak için tesislerin ve teknik araçların sağlanması amaçlanmıştır.

Böylece, KhPI bugün Türkiye, Çin, Nijerya, Azerbaycan, Özbekistan, Lübnan ve diğer ülkelerde temsilciliklerini oluşturmaktadır.Üniversite Farklı ülkelerden yedi yabancı danışmanlık şirketleri sözleşmeler imzalanmıştır bunlar : Bati Akdeniz Yurtdışı Eğitim  (Türkiye), Safinea Ltd (Nijerya), Hangzhou Dingying Foreign Educational Services Co., Ltd (Çin), Zhejiang Xipei Education Technology Co., Ltd (Çin). Ogharit Travel (Lübnan), LLC Inter Bridge Education (Azerbaycan).


Batı Akdeniz Yurdışı Eğitim Danışmanlığı  , Ukrayna Harkov Politeknik Üniversitesi Türkiye Tek yetkili resmi temsilcisi olup , aynı zamanda Uzaktan eğitim için Fakülte Kabul Sınav Merkezidir. Üniversite ingilizce dilinde uzaktan eğitim ücretileri  bölümlere göre senelik 1200-1500 dolar  arasında değiştmektedir.Harkov Teknik Üniversitesi Dünya Sıralaması içerisinde Yer almaktadır ! 

Harkov Politeknik Üniversitesi Lisans 4 yıl, Yüksek Lisans (master) 2 yıl, Doktora 3 yıldır. Harkov Politeknik Üniversitesi YÖK tarafından tanınmaktadır. QS World University Ranking dünya sıralaması içerisinde yer almakta olan Harkov Teknik Üniversitesi En iyi 1000 üniversite içerisinde bulunmakta olup 2017 verilerinde 701. sırada yer almaktadır.

Kharkov Politeknik Üniversitesi bölümleri fiyatları ingilizce ve ukraynaca eğitim dillerine göre değişmektedir. Harkov Politeknik Üniversitesi bölümleri fiyatları İngilizce dillerinde yüksektir. Kharkov, Harkov Politeknik Üniversitesi bölümleri fiyatları 1300-2500 $ arasındadır.

Harkov Politeknik Üniversitesi nde Eğitim alacak olan öğrenciler fakat yabancı dil yeterliliği bulunmayan öğrenciler üniversite bünyesinde 1 akademik sene ingilizce yada ukraynaca  hazırlık sınıfı dil eğitimi alabilirler. 

 Ukrayna Üniversiteleri Örgün eğitim Katalog buradan  Bilgisayarınıza indirebilirsiniz 

 
Harkov Politeknik Üniversitesi Türk Üniversiteleri ile işbirliği Anlaşmaları

Harkov Politeknik Üniversitesi rektörü Yevgen Sokol başkanlığındaki heyeti, Türkiye'deki dört üniversiteye 24-30 Temmuz 2021 tarihleri arasında ziyarette bulundu. Bunlar arasında İstanbul Üniversitesi – Cerrahpaşa, İstanbul Teknik Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi ve İstanbul Gedik Üniversitesi bulunmaktadır. Ziyaretin sonuçlarının ardından bilimsel ve eğitim alanlarında işbirliği sözleşmeleri imzalanmış ve daha fazla işbirliğinin ana yolları belirlenmiştir.

Özellikle, anlaşmalar aşağıdaki alanlarda ortaklığı öngörmektedir:

  • Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) ile liberal bilimler, sosyoloji ve sosyal konularda;
  • İstanbul Gedik Üniversitesi ile başta kaynak, makine mühendisliği teknolojisi ve basınçlı metal arıtma olmak üzere farklı teknolojiler alanında
  • İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa ile Osmanlı Devleti Arşivi'nin son 600 yılda Ukrayna ve Türkiye'nin işbirliği konusunda sağladığı materyallerin ortak çalışmaları alanında 
  • İstanbul Teknik Üniversitesi ile, rektör değişikliği göz önünde bulundurularak, dostane karşılıklı ilişkiler konusunda daha önce imzalanan anlaşmaların geçerliliğinin ve bilgi teknolojileri ve bilgisayar bilimleri alanındakiler de dahil olmak üzere Üniversiteler arasındaki işbirliğinin uzatılmasının teyidini alındı.

Harkov Politeknik Üniversitesi  türk üniversiteler ile işbirliği araçlarıyla ilgili müzakereleri devam etti. Özellikle, bunlar arasında öğrenci değişimi, yüksek lisans öğrencileri ve öğretmenler ve ayrıca ortak bilimsel projeler yer almaktadır. Üniversite Rektörü Yevgen Sokol konuşmasında ; İstanbul Üniversitesi KhPI'da kendilerini çok ilgilendiren belirli alanları seçtiler ve bu alanlar geniş bir yelpaze içeriyor. Şu anda bu Üniversitelerin heyetlerinin Kharkiv Politeknik Üniversitesi'ni ziyaret edebilmeleri için davet mektupları hazırlıyoruz. Bu nedenle, ortak faaliyetlerimize yaklaşımları çözebileceğiz ve önerilen caddelerde uygun sözleşmeleri gerçekleştirebileceğiz" — NTÜ Rektörü "KHPI" Yevgen Sokol.

 

Harkov Politeknik Üniversitesi ve Çin Üniversiteleri arasıda işbirliği Anlaşmaları 

Harkov Politenik Üniversitesi , Ukrayna ve Çin Üniversiteleri İttifakı'na katıldı. Yeni ittifak, eğitim kalitesini artırmak ve eğitim alanı uluslararasılaşmasını güçlendirmek için kuruldu. Şu anda İttifak, kırk dokuz Ukrayna Üniversitesi ve doksan iki Çin Üniversitesini entegre ediyor. Buna ek olarak, Harkov Politeknik Üniversitesi (Çin) ile işbirliği konusunda basit bir anlaşma yaptı. Anlaşma, öğrenci ve öğretmenlerin akademik değişimlerini, ortak eğitim ve bilimsel projelerin gerçekleştirilmesini ve çift diplomalı programların geliştirilmesini öngörmektedir.

Ukrayna ve Çin Üniversiteler İttifakı karşılama törenini videokonferans formatında gerçekleştirdi ve Avrupa Entegrasyonu konularında Ukrayna Bilim ve Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı Andriy Vitrenko ve Çin Halk Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı Tian Xuejun'un katılımıyla Sözleşme imzalanarak sonuçlandırıldı.

İttifak, işbirliğini genişletmek ve çağdaş öğretim yöntemlerini verimli bir şekilde değiştirmek, pandeminin ortasında zorluklara yanıt vermek ve dijital teknolojileri kullanarak çağdaş yüksek kaliteli uzaktan eğitimin koşullarını oluşturmak için kuruldu.Harkov Politeknik Üniversitesi ve Çin Üniversiteleri ittifakı konuları  arasında ; Öncelikli işbirliği alanları arasında araştırma ve öğretim faaliyetlerinde yer alan çalışanların akademik hareketliliğinin geliştirilmesi, akademik ve araştırma ekiplerinin oluşturulması, ortak laboratuvarların ve eğitim merkezlerinin açılması, çağdaş on-line öğrenme teknolojilerinin tanıtılması konuları yeralmaktadır.